Tramwaje

Nowa linia tramwajowa w Toruniu otwarta [ZDJĘCIA]

Parada tramwajów zainaugurowała otwarcie nowej linii tramwajowej w Toruniu. Trzy Swingi od PESA Bydgoszcz, poprowadził na osiedle JAR zabytkowy tramwaj z 1960 r.

Otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia (fot. Michał Ciechowski / Raport Tramwajowy)
Otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia (fot. Michał Ciechowski / Raport Tramwajowy)

– Panie i Panowie – mamy to! Rusza nowa trasa tramwajowa na północ Torunia, aż do pętli przy ul. Heweliusza – mówił w trakcie uroczystego otwarcia linii prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Włodarz grodu Kopernika otrzymał od Prezesa MZK Toruń Zbigniewa Wyszogrodzkiego symboliczny bilet Pierwszego Pasażera. Pozwolenie na użytkowanie nowej linii tramwajowej odebrał zaś od Marka Chorzępy, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Roberta Bogusławskiego, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

– Nową linię tramwajową uważam za otwartą! – powiedział Michał Zaleski i udał się, wspólnie z zaproszonymi gośćmi pierwszym tramwajem na osiedle JAR, gdzie odbywał się festyn BiT-City.

 

Na festynie można było wybić pamiątkową monetę, wspólnie z dziećmi pomalować papierowy tramwaj, złożyć tramwaj z drewnianych elementów, czy usiąść na miejscu kierowcy w autobusie MZK Toruń. Ponadto, dostępne były stoiska gastronomiczne oraz plenerowa kawiarnia. Wieczorem zaś dla wszystkich gości zagrał zespół Żuki.

Wręczono również prezenty w organizowanym przez MZK Toruń konkursie plastycznym dla dzieci ,,Mój wymarzony tramwaj”. Udział w nim wzięło 38 uczestników w wieku od 3 do 6 lat.

Nagrody i wyróżnienia zdobyli:

W kategorii 3, 4-latków:

  • I miejsce Zofia Lewandowska (Przedszkole Miejskie nr 18 w Toruniu)
  • II miejsce Zachary Staniszewski (Przedszkole Miejskie nr 18 w Toruniu)
  • III miejsce Oliwia Szmelter (Przedszkole Miejskie nr 18 w Toruniu)

Wyróżnienia:

  • Ignacy Pokwapisz (Przedszkole “Krasnal”)
  • Franciszek Bieńkowski (Przedszkole “Flisaczek”)

W kategorii 5, 6- latków:

  • I miejsce Zuzanna Sawicka (Przedszkole “Krasnal”)
  • II miejsce Julia Lech (Przedszkole “Krasnal”)
  • III miejsce Zofia Bruchwałd (Przedszkole Miejskie nr 16 w Toruniu)

Wyróżnienia:

  • Nela Wielewiecka (Przedszkole “Flisaczek”)
  • Maja Kolenderska (Przedszkole “Krasnal”)

Po uroczystym otwarciu linii, w dniach 26-31 sierpnia (sobota – czwartek) w godz. 10:00 – 20:00, chętni będą mogli się za darmo przejechać nową trasą od al. Solidarności do pętli przy ul. Heweliusza i z powrotem.
• kursy Swingów co 30 minut
• kursy tramwaju turystycznego co 1,5 godz.

Od 1 września rozpoczną się rozkładowe kursy tramwajów na nowej trasie.

Konferencja podsumowująca projekt

Uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia poprzedziła konferencja podsumowująca projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Jego wartość to ponad 461 mln zł.

Dzięki wsparciu z Funduszu Spójności zmodernizowano i zazieleniono cztery odcinki toruńskich torowisk, zakupiono pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów, ekologiczne autobusy – 14 hybrydowych i sześć elektrycznych oraz nowe pojazdy techniczne.

Historia toruńskich tramwajów

W trakcie oficjalnego wydarzenia prezes MZK Toruń Zbigniew Wyszogrodzki przypomniał historię toruńskich tramwajów.

Dodaj komentarz