W jaki sposób doświadczenia japońskie można wykorzystać na polskiej kolei? O tym rozmawiali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z przedstawicielami kolei japońskich. Wśród tematów jest poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
Strona japońska jest zainteresowana rozwojem infrastruktury kolejowej w Polsce i upatruje w nim możliwość rozszerzenia swojej obecności na polskim rynku. Inwestycje podejmowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otwierają możliwość na ewentualną przyszłą współpracę z Japonią. O niej rozmawiali m.in. Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, Kamio Nobumitsu, I sekretarz Ambasady Japonii, przedstawiciele japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, firmy Japan International Consultants for Transportation oraz East Japan Railway Company (JR East).
Podczas spotkania omówiono wyniki ankiety dotyczącej ewentualnego zainteresowania PLK SA nowymi rozwiązaniami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego, a także bezpieczeństwa podróżnych, automatyki, sygnalizacji i energetyki kolejowej. Wymieniono się również spostrzeżeniami na temat proponowanych przez rynek japoński urządzeń i możliwości ich zastosowania w Polsce.
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Japonia rozważa również zaprezentowanie proponowanych rozwiązań podczas tegorocznych targów TRAKO.
Wydarzenie zorganizowano w ramach współpracy rozpoczętej w 2022 r. pomiędzy polskim Ministerstwem Infrastruktury a japońskim Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki. Współpraca ma na celu wsparcie przez PLK SA rozpoznania przez stronę japońską ewentualnych potrzeb polskiego rynku kolejowego w zakresie komponentów infrastruktury kolejowej.