Nowy dworzec będzie charakteryzował się nowoczesną geometryczną bryłą. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby budynek sprawiał wrażenie znacznie większego niż jest w istocie. Natomiast jego szerokość i wysokość została dobrana tak, aby domykał on południową pierzeję rynku w Łapach. Przyjęto dla niego również nieco inną formę architektoniczną niż dla wcześniejszych dworców modułowych. Podział na części o różnych funkcjach ukryto wizualnie za elewacją frontową tworzoną przez szerokie, białe słupy, pomiędzy którymi znajdują się rytmicznie rozmieszczone prześwity. Taki wygląd elewacji, w nowoczesny sposób, nawiązuje do architektury historycznego obiektu w Łapach, a także do zachowanych do dziś dworców z czasów carskich – Białegostoku czy Grajewa, gdzie w jasne fasady budynków wkomponowano rytmicznie ułożone duże okna.
Dworzec przyjazny osobom niepełnosprawnym
Nowy dworzec w Łapach będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną w nim również zastosowane rozwiązania proekologiczne, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Planuje się integrację dworca z otoczeniem, czyli stacją oraz tkanką miejską.
Więcej informacji o budowie nowego dworca w Łapach będzie można przekazać na późniejszym etapie inwestycji. Obecnie finalizowane są prace nad programem funkcjonalno-użytkowym. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie, w IV kwartale bieżącego roku, przetargu na wybór wykonawcy, który opracuje dokumentację projektową, a następnie wykona prace polegające na budowie nowego dworca. Według wstępnych założeń planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2026 roku. Zadanie będzie finansowane ze środków własnych PKP S.A.
Budowa nowego dworca w Łapach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, do którego została wpisana w lutym 2021 roku.