Rusza rozbudowa dworca PKP w Czarnej. Obiekt powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiej formuły, opracowanej przez spółkę PKP. Choć niewielkich rozmiarów, budynek będzie komfortowy, nowoczesny i proekologiczny.
W trakcie budowy zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, zwiększające komfort podróżnych. Stary budynek dworca zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy, parterowy obiekt, składający się z dwóch części połączonych wiatą, co sprawia, że stworzą one spójną całość funkcjonalno-użytkową.
W pierwszej części dworcowej znajdzie się poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety. W drugiej części – miejskiej – niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zaprojektowano 14 stojaków dla rowerów, a także stację naprawy rowerów. Dominantą założenia architektonicznego będzie wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów. W ramach inwestycji uporządkowane zostanie otoczenie dworca, w tym tereny zielone. Powstaną nowe chodniki oraz droga wraz ze zlokalizowanymi przy niej 24 miejscami postojowymi, w tym dwoma przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami.
– Budowa dworca w Czarnej jest przykładem, że drogą do powstania bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej polskiej kolei są nie tylko inwestycje w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach. Innowacyjne Dworce Systemowe są jednym z elementów prowadzonego przez rząd programu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, który obejmuje również poprawę komfortu podróży pasażerów i dostępu do infrastruktury kolejowej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Do inwestycji odniosła się również minister funduszy i polityki regionalnej.
– Wiele dworców w Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, nie zachęcało podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej. Z pomocą funduszy unijnych zmieniamy ich oblicze. Już w przyszłym roku dworzec w Czarnej będzie nowoczesny, ekologiczny i co ważne dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Z Programu Infrastruktura i Środowisko na ten cel przeznaczyliśmy ponad 3,3 mln zł – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
O innowacyjnym obiekcie mówiła także Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.
– Nowy dworzec w Czarnej, to kolejny nowoczesny obiekt, który powstanie w województwie podkarpackim od podstaw, po otwartym na początku lipca dworcu w Sędziszowie Małopolskim. Jest on realizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Oznacza to nie tylko nowoczesną architektonicznie bryłę, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, komfort i bezpieczeństwo, ale również zastosowanie proekologicznych rozwiązań. Inwestycja w Czarnej jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który w województwie podkarpackim obejmie łącznie sześć dworców kolejowych – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.
Nowy dworzec w Czarnej to jednak nie tylko nowoczesna architektura. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych i dzięki temu w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu zaprojektowano szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących – ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek zostanie wyposażony w system PSIM (Physical Security Information System) nadzorujący m.in. prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu. Dodatkowo dworzec będzie posiadał pompę ciepła, energooszczędne oświetlenie z automatyką, a na jego dachu zaprojektowano 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Na dworcu w Czarnej poprawi się również bezpieczeństwo. Zostaną zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.