Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Podkarpacie: samorządowcy mówią “NIE” wykluczeniu komunikacyjnemu i planom CPK

Widzimy kolejną białą plamę, która pojawia się szczególnie właśnie na terenie województwa podkarpackiego. Nie możemy pozwolić na to, żeby środki europejskie, o których ratowaniu mówi cały czas rząd PO, zostały niewykorzystane, albo zostały wykorzystane w sposób, który nie daje możliwości rozwojowych naszego kraju – zakończyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

STANOWISKO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO WYRAŻAJĄCE SPRZECIW WOBEC WYKLUCZENIA WOJEWÓDZTWA PODKRPACKIEGO Z PLANÓW BUDOWY SZYBKICH POŁĄCZEŃ KOLEJOWYCH W RAMACH CPK

Wyrażamy stanowczy sprzeciw – nie akceptujemy pominięcia województwa podkarpackiego w rządowych planach rozwoju infrastruktury kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obecnego rządu jest dla nas zupełnie niezrozumiała, niesprawiedliwa i wielce krzywdząca. Przede wszystkim wyklucza ona nasz region z wielkiego projektu rozwojowego, a tym samym zamyka mieszkańcom Podkarpacia drogę do poprawy jakości życia, rozwoju gospodarczego i społecznego, a przede wszystkim do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa, które w kontekście toczącej się tuż za naszą wschodnią granicą wojny, jest niezmiernie istotne.

 

Szczególnie niekorzystne decyzje prezentowane przecz obecny rząd dotyczą:

 

  1. Braku bezpośredniego połączenia Podkarpacia z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym.
  2. Braku budowy kolei szybkich prędkości na południe województwa podkarpackiego do Sanoka i Krosna przez Brzozów.
  3. Zaniechania podwyższania parametrów linii kolejowej dotyczących prędkości w kierunku Przemyśla i Medyki.

Rezygnacja z budowy bezpośredniego połączenia kolejowego z Rzeszowa do Warszawy, tworzy „kolejową białą plamę” w południowo-wschodniej Polsce. Pozbawia szans dalszego, szybkiego rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który jest najważniejszym hubemtransportowym i humanitarnym, przy granicy z Ukrainą, która objęta jest działaniami wojennymi. W tym kontekście nasz region powinien zostać potraktowany priorytetowo, także z racji przyszłej powojennej odbudowy kraju wschodnich sąsiadów. Pozycja Rzeszowa i Podkarpacia po wybuchu wojny zmieniła się diametralnie. Staliśmy się niezwykle istotnym graczem na arenie międzynarodowej, zyskując szanse na rozwój w wielu obszarach. Niezrozumiałe są działania obecnego rządu, które zahamują zrodzony potencjał i przekreślą nasze szanse na zdynamizowanie procesów rozwojowych. Jest także zaprzeczeniem idei zrównoważonego rozwoju kraju, która jest fundamentalna, również w kontekście polityk Unii Europejskiej.

 

Informacja na podstawie tekst Moniki Konopki | Biuro Prasowe UMWP

Dodaj komentarz