Tabor Wydarzenia

Pomorskie zakupi dwa nowe pociągi

Dwa elektryczne zespoły trakcyjne, a w ramach opcji kolejnych 29 – Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję dotyczącą wszczęcia postępowania przetargowego na zakup nowych pojazdów.

Zdjęcie: Aleksander Olszak / pomorskie.eu
Zdjęcie: Aleksander Olszak / pomorskie.eu

Samorząd Województwa Pomorskiego od lat inwestuje nie tylko w rozwój infrastruktury, o czym świadczy rozpoczynający się projekt PKM Południe. Ogromne zainteresowanie podróżami koleją ze strony mieszkańców nie tylko Trójmiasta, ale całego regionu, powoduje konieczność zakupu bardziej komfortowych i pojemnych jednostek.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego powiedział o przeznaczeniu nowych pojazdów:

–  Obecnie największym wyzwaniem jest zapewnienie taboru dla PKM po elektryfikacji oraz wymiana taboru na liniach kolejowych obsługujących ruch aglomeracyjny. W tym drugim przypadku, musi to być tabor dostosowany do dużej liczby pasażerów. Łącznie ma być to 20 nowoczesnych EZT dla aglomeracji oraz 11 dedykowanych linii PKM. W obu przypadkach będzie to skok jakościowy, na który bez wątpienia zasługują nasi pasażerowie.

 

W planach hybrydowy tabor

Samorząd Województwa Pomorskiego czeka na rozpatrzenie złożonego w drugiej edycji Polskiego Ładu wniosku na zakup 4 pojazdów o napędzie hybrydowym. Konieczność zakupu tego typu pojazdów wynika z przedłużającej się elektryfikacji LK 201, za którą odpowiada PKP PLK.

Na Pomorzu wybierają kolej

Województwo pomorskie jest liderem wykorzystania kolei przez mieszkańców. Wskaźnik wykorzystania kolei (liczba podróży koleją, który odbył mieszkaniec w ciągu roku) za rok 2021 na Pomorzu wyniósł 19,9. To najwyższy wynik w Polsce. Drugie miejsce zajęło Mazowsze ze wskaźnikiem 13,6.

– Ten wynik nie jest najwyższy w historii. Widać jednak powolne odbicie po okresie pandemii, gdzie liczba podróży koleją spadła radykalnie, o blisko połowę. Jeśli nie zaskoczy nas kolejna silna fala zachorowań lub inne okoliczności, których dziś nie możemy przewidzieć, to spodziewam się, że z roku na rok będziemy notować duże wzrosty w wolumenie pasażerów – skomentował Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dodaj komentarz