Od roku 2021 wszystkie tramwaje w Pradze będą wyposażone w wielofunkcyjny odbiornik systemów nawigacji satelitarnej. Technologia ta pomoże poprawić system lokalizacji tramwajów na ulicach czeskiej stolicy.
Praga postanowiła kupić 838 odbiorniki zdolne do odbierania sygnałów z systemów nawigacji Galileo, GPS, GLONASS i BeiDou. Znacząco zwiększy to dokładność określania lokalizacji tramwajów, zwłaszcza na torowiskach między ciasną miejską zabudową.
Decyzja o zainstalowaniu w pojazdach nowej technologii poprzedzona była dwuletnią współpracą między przewoźnikiem miejskim, Ministerstwem Transportu a europejską agencją GSA, zapewniającą obsługę systemu. Dwa lata trwały również negocjacje dot. zakupu odbiorników dla całej praskiej floty. W tym czasie specjaliści ds. Nawigacji satelitarnej z Ministerstwa Transportu, GSA i FEE CTU zapewnili Spółce Transportowej i Urzędowi Miasta konsultacje z ekspertami w sprawie parametrów systemów nawigacji satelitarnej, granic ich użytkowania, a także możliwych korzyści z zastosowania w transporcie tramwajowym.
– Technologie i zastosowania kosmiczne mają ogromny potencjał zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa w wielu różnych sektorach, a transport jest bez wątpienia jednym z największych. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że długofalowa współpraca ze wszystkimi zaangażowanymi stronami doprowadziła do decyzji o zastosowaniu europejskiego rozwiązania nawigacji satelitarnej w praskich tramwajach – powiedział minister transportu Karel Havlíček.
Z nowo pozyskanych danych skorzystają także pasażerowie i mieszkańcy Pragi. Umożliwią one monitorowanie online położenia tramwajów, automatyczne zapowiadanie ich postojów, automatyczne wprowadzanie ograniczeń prędkości w momencie, gdy tramwaje wjeżdżać będą na rozjazdy lub automatyczne smarowanie torów, dzięki czemu zmniejszy się hałas wynikający z tarcia pojazdu o szynę.