Tramwaje

Pro-Tra Building wykona II etap trasy tramwajowej przez wrocławskie Popowice

Wizualizacja inwestora. (arch. Grzegorz Kilian)

Wrocławski Magistrat rozstrzygnął przetarg na drugi etap budowy tramwaju na Popowice, od ul. Jagiełły do ul. Milenijnej. Najlepszą ofertę złożyła firma Pro-Tra Building. W ramach zadania powstanie 3,1 km torowiska, w tym 1,45 km torowiska zielonego.

Przetarg na dwa ostatnie odcinki trasy tramwajowej przez Popowice ogłoszony został na początku lutego. Te włączać się będą do obecnej sieci tramwajowej po obu stronach – jeden od mostów Mieszczańskich, drugi – od ul. Milenijnej i Pilczyckiej do ogródków działkowych przy ul. Starogroblowej.

Przy mostach powstanie m.in. stacja prostownikowa „Szczepin”, która będzie zasilać sieć trakcyjną. W drugim końcu – przy wiadukcie kolejowym nieopodal stacji Wrocław – Popowice powstanie węzeł przesiadkowy.

W ramach inwestycji na tym odcinku zostanie zmodernizowana także stacja prostownikowa “Milenijna”.

W ogłoszonym przetargu oferty złożyły cztery firmy. Zwycięska – Pro-Tra Building wyceniła swoje usługi na kwotę 150 272 583,29 zł brutto. Na wykonanie zadań środki przeznaczy nie tylko miasto, ale także MPWiK oraz deweloperzy budujący Port Popowice oraz z Kępy Mieszczańskiej.

Nowa linia tramwajowa gotowa będzie do końca 2022 r.

Na jakim etapie są obecnie prace budowlane?

Roboty na trasie tramwajowej przez Popowice prowadzone są obecnie przy skrzyżowaniu ul. Długiej z Poznańską i na fragmencie ul. Starogroblowej. Przebudowywany jest wiadukt kolejowy nad ul. Długą. Tam powstaje m.in. przystanek kolejowy oraz zintegrowany węzeł przesiadkowy.

– Aby tramwaj mógł komfortowo przejechać nową trasą: wzmocnimy most Dmowskiego – zapowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Przy stacji kolejowej Wrocław Popowice powstanie zaś węzeł przesiadkowy dla pasażerów komunikacji miejskiej i PKP.

 

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 24 miesiące na przeprowadzenie wszystkich prac.

Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz