Tramwaje

Trzeci Lajkonik dotarł do Krakowa

Do krakowskiej zajezdni tramwajowej Podgórze dotarł kolejny niskopodłogowy tramwaj Lajkonik. Na specjalnej lawecie dowieziony został w sobotni poranek, 23 maja. To już trzeci z pięćdziesięciu tego typu pojazdów zamówionych przez MPK Kraków.

Pojazdy produkuje dla stolicy Małopolski firma Stadler. Tramwaje są kontynuacją produkowanej obecnie serii TANGO Kraków Lajkonik.

Są to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewniają szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejsza ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku.

W nowych tramwajach będzie więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowością będą także specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących. Tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących.

Będą wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, system monitorowania oraz porty USB do ładowania smartfonów. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewnią motorniczemu komfortowe warunki pracy.

Dwa z zamówionych tramwajów będą przystosowane do jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej – pozostałe będą tak zaprojektowane, by w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.

Realizowany przez MPK Kraków projekt w przyszłości pozwoli tramwajom kursować m.in. na trasach, na których nie będzie sieci trakcyjnej.

Dodaj komentarz