Spółka Centralny Port Komunikacyjny, w ramach programu dobrowolnych nabyć, prowadzi negocjacje z prawie 200 właścicielami gruntów zlokalizowanych na terenie planowanej budowy Portu. O aktualnych działaniach mówił w Programie I Polskiego Radia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Jak podkreślał w radio Marcin Horała, są dwie drogi pozyskiwania nieruchomości: pierwsza to pozyskanie ziemi na inwestycje celu publicznego – procedura wycen, wykupów i ewentualnie wywłaszczenia, jeżeli wykupić się nie da; druga to program dobrowolnych nabyć.
Spółka CPK jest otwarta na negocjacje z właścicielami gruntów i nieruchomości położonych na terenie planowanej budowy. Aktualnie rozmowy toczą się z prawie 200 właścicielami.
W wywiadzie pełnomocnik rządu ds. CPK zaznaczył, że właściciele mogą liczyć na rekompensaty z tytułu przeprowadzki.
Pozyskiwanie gruntów trwać będzie do 2023 r. Program dobrowolnych nabyć skierowany jest do właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości znajdujących się na wskazanym obszarze przyszłej inwestycji.
W ramach programu spółka CPK będzie nabywać nieruchomości z terenów położonych na wschód od Warszawy – leżące między Żyrardowem, Grodziskiem Mazowieckim i Sochaczewem. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2,od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu – rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.