Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Przedstawiciele CPK spotkają się z mieszkańcami gminy Jaktorów

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkają się dziś – 9 listopada – z mieszkańcami gminy Jaktorów. W trakcie zebrania odpowiedzą na wszystkie pytania lokalnej społeczności, przedstawią także najnowsze informacje o inwestycji.

Wydarzenie „Co nam grozi? Spotkanie mieszkańców gminy Jaktorów z przedstawicielami CPK” odbędzie się o godzinie 17.30 w Domu Strażaka przy ulicy Moniuszki 16 w Międzyborowie. Spotkanie organizuje Stowarzyszenie „Skreśleni przez CPK”.

W trakcie spotkania zostaną poruszone następujące tematy:

  • Wariant inwestorski linii kolejowych wchodzących w skład Węzła Kolejowego CPK na terenie gminy Jaktorów
  • propozycje zmian przebiegu wspomnianego węzła zaproponowane przez wójta gminy Jaktorów, a także radnego Andrzeja Klimiuka;
  • Uwarunkowanie techniczne, ekonomiczne i środowiskowe dla lokalizacji linii kolejowych wchodzących w skład Węzła Kolejowego CPK
  • zastosowane rozwiązania techniczne, a także minimalizujące oddziaływanie inwestycji na otoczenie;
  • Wybrane zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego oraz pozyskiwania nieruchomości w ramach „kolejowego” Programu Dobrowolnych Nabyć, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, w tym po wejściu w życie Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego;
  • Udzielenie odpowiedzi na pytania przekazane przez Stowarzyszenie „Skreśleni przez CPK” drogą mailową w dniu 20 października 2022.

Dlaczego spotkanie odbędzie się w gminie Jaktorów?

To właśnie mieszkańcy gminy Jaktorów organizują cykliczne protesty, nie zgadzając się na budowę węzła kolejowego w sąsiedztwie CPK. Boją się, że realizacja inwestycji będzie jednoznaczna z wysiedleniami. Jedną z form sprzeciwu była blokada drogi wojewódzkiej nr 719.

Jak informowali kilka miesięcy wcześniej mieszkańcy, zapowiadając blokadę trasy:

„zaplanowana przez CPK inwestycja kolejowa zrujnuje dotychczasowy rozwój gminy, powstałą infrastrukturę, a także przyczyni się do tragedii kilkuset rodzin, którym tory rozjadą domy. Protest mieszkańców został poparty przez władze gminy”.

 

Według protestujących, plany budowy węzła kolejowego oznaczają niepewny los dla około 400 domów.

Dodaj komentarz