Po raz pierwszy Azerbejdżańskie Koleje (CJSC), spółka Visa, Bank Centralny Republiki Azerbejdżanu i Międzynarodowy Bank Azerbejdżanu podejmują współpracę w celu ustanowienia systemu bezstykowego opłacania biletów za pomocą kart bankomatowych.
Testy już się rozpoczęły. Po ich zakończeniu płatności bezdotykowe będą możliwe na kilku stacjach na półwyspie Apszerońskim. Jak informują CJSC, na początkowym etapie projektu, w nowy sposób będzie można za bilet zapłacić tylko kartami Visa i pierścieniami NFC MBA. W dalszych etapach możliwe będzie płacenie wszystkimi kartami bankowymi. System wówczas zainstalowany zostanie na wszystkich stacjach na półwyspie.
Projekt jest realizowany w ramach memorandum o współpracy podpisanego w marcu 2020 roku pomiędzy Azerbejdżan Railways CJSC, Visa , Centralnym Bankiem Republiki Azerbejdżanu i Międzynarodowym Bankiem Azerbejdżanu. Memorandum przewiduje szereg działań mających na celu rozwój płatności zbliżeniowych na kolei oraz rozwój obrotu bezgotówkowego w sektorze transportu w ogóle.
– Visa i nasi partnerzy strategiczni niebawem wniosą istotny wkład w optymalizację systemu transportu publicznego i procesu płatności. Wspieramy wysiłki przewoźników pasażerskich mające na celu opracowanie wygodnych rozwiązań transportowych, zapewniających pasażerom bezproblemową podróż. Misją Visa jest pomoc azerbejdżańskim operatorom transportu publicznego w przejściu od gotówki, biletów papierowych i kart podróży do płatności zbliżeniowych poprzez oferowanie wiedzy i technologii płatniczych. Wspólne ustalenia odzwierciedla naszą wizję działań mających na celu ożywienie gospodarki bezgotówkowej w kraju – powiedziała Christina Dorosh , dyrektor ds. Kaukazu w Visa. .
Komentując tę kwestię, zastępca prezesa Azerbejdżańskich Kolei Vusal Aslanov powiedział :
– Staramy się wprowadzać innowacje w kolejnictwie. Współpraca ta jest jednym z ważnych kroków, jakie podjęliśmy w tym kierunku. Wierzymy, że ta innowacja będzie służyła komfortowi pasażerów, pozwoli bardzo łatwo, szybko i bezpiecznie płacić za bilety – zaznaczył.
Do innowacyjnego rozwiązania odniósł się także Dyrektor Generalny Banku Centralnego Republiki Azerbejdżanu Farid Osmanov.
– Aby zdigitalizować system płatniczy i rozwinąć płatności bezgotówkowe w naszym kraju, Bank Centralny realizuje zakrojony na szeroką skalę program państwowy w ramach projektu „Bezgotówkowy Azerbejdżan” – poinformował OSmanov. – W wyniku kompleksowych działań realizowanych w ramach tego projektu, w porównaniu z 2018 rokiem, liczba kart płatniczych w naszym kraju wzrosła o 37 proc. do 9,1 mln, a kart zbliżeniowych 3,6-krotnie do 2,4 mln. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju i duże zapotrzebowanie rynku na płatności bezgotówkowe, wskazane jest pełne wykorzystanie funkcjonalności kart zbliżeniowych. Jestem przekonany, że pomyślna realizacja projektu wprowadzenia bezgotówkowego systemu płatności w transporcie kolejowym stworzy dogodne warunki do zastosowania tego rozwiązania w innych gałęziach transportu w naszym kraju.
Międzynarodowy Bank Azerbejdżanu jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Kaukazu Południowego według wielu kryteriów. Bank nadal wspiera rozwój bezgotówkowej infrastruktury płatniczej w Azerbejdżanie i regionie.
– Stosowanie najbardziej innowacyjnych technologii bankowych w naszym kraju wiąże się z nazwą Międzynarodowego Banku Azerbejdżanu – powiedział Elmir Habibullayev, wiceprezes zarządu Międzynarodowego Banku Azerbejdżanu. – Obecnie Bank nadal intensywnie inwestuje w innowacje, aby budować doświadczenie klienta, które spełnia nowe wyzwania współczesnego świata. Wykorzystanie zbliżeniowych kart bankowych w transporcie kolejowym będzie również jednym z udanych doświadczeń, które stworzyliśmy z naszymi partnerami i będzie służyło wygodzie i zadowoleniu naszych klientów.