Wydarzenia

Przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE

Każdy z nich obejmuje szereg aspektów, które mogą podlegać ocenie przez inwestorów i pozostałych interesariuszy. Oznacza to bardzo żmudne, ale finalnie opłacalne raportowanie. Co ciekawe w „walce” o redukcję śladu węglowego uczestniczą nawet same instytucje finansowe. Drugi dzień upłynął pod znakiem dyskusji na temat tego, co pakiet Fit for 55 oznacza dla Polski. Poruszano kwestie produkcji i dystrybucja energii niskoemisyjnej.

W ramach dyskusji moderowanej zastanawiano się także w jaki sposób zeroemisyjne technologie w transporcie wpływają na ochronę klimatu i rozwój gospodarczy oraz jak przyspieszyć dekarbonizację. Kluczowym zagadnieniem w tym kontekście był European Green Deal. Dominowała rzecz jasna tematyka zastosowania wodoru jako potencjalnej drogi do neutralności klimatycznej do roku 2050. Skupiono się przede wszystkim na ogniwach paliwowych i efektywnych zasobnikach energii elektrycznej (wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz uznanych producentów).

Na koniec trzeba zaakcentować poruszane w kilku wystąpieniach aspekty przyszłych kompetencji pracowniczych. Wymieniano poglądy na temat tego jakich umiejętności i wiedzy wymaga czwarta rewolucja przemysłowa oraz jaka jest rola kultury organizacji i nowoczesnego przywództwa w transformacji cyfrowej. Life-long learning, jako jedno z podejść, z pewnością wywrze duży wpływ na rozwój biznesu, o czym przekonywała dyrektor Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu.

W ramach poruszanych zagadnień w ich portfolio jest Program FERS 2021-2027 (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego), jako następca POWER (Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój). Warto z niego skorzystać by kadry dla przemysłu były jeszcze bardziej wykwalifikowane.

dr inż. Maciej Andrzejewski
Ekspert Instytutu Analiz Strategicznych ALTUM

Dodaj komentarz