Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. wykazu Inwestycji Towarzyszących projektowi Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wykaz ten sporządził Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Jak poinformowała Kancelaria Rady Ministrów w oficjalnym komunikacie, budowa kolei dużych prędkości pozwoli dojechać z CPK do każdej aglomeracji w Polsce i do stolicy maksymalnie w 2,5 godziny. Inwestycje towarzyszące obejmą także budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
W rozporządzeniu znajdziemy także informacje dot. powstania węzłów i stacji kolejowych, infrastruktury drogowej oraz lotniskowej.
Rozporządzenie wejdzie w życie po czternastu dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Realizacja inwestycji kolejowych CPK pozwoli połączyć Port z Warszawą i Łodzią, a także stworzyć ogólnokrajowy system międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. W ramach CPK powstanie docelowo 1,8 tys. km nowych linii kolejowych.
CPK zostanie skomunikowane linią kolejową dużych prędkości z najbliższymi dużymi miastami – Warszawą oraz Łodzią. Podróż z Portu do stolicy zajmie kwadrans, a do Łodzi ok. 30 minut. Czas przejazdu do CPK będzie konkurencyjny względem obecnego czasu dojazdu do podstawowych lotnisk obu miast.
W węźle kolejowym CPK powstaną odgałęzienia linii kolejowych do Trójmiasta i Słupska, Katowic, Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Poznania i Kutna, Wrocławia i Wałbrzycha, Częstochowy i Opola czy Radomia i Rzeszowa. Inwestycje obejmą m.in. także linie Warszawa – Olsztyn, Warszawa – Suwałki, Warszawa – Terespol, Warszawa – Lublin, Katowice – Zakopane czy Stalowa Wola – Białystok.
Nowe linie kolejowe na przecięciach z istniejącymi liniami zostaną wyposażone w łącznice zapewniając możliwość obsługi CPK również pociągami podmiejskimi i regionalnymi.
Dworzec kolejowy zlokalizowany zostanie bezpośrednio przy terminalu lotniczym.
Dalsze etapy prac pozwolą na istotną poprawę skomunikowania CPK z wszystkimi regionami kraju – przez budowę nowych elementów sieci kolejowej oraz stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Docelowo planowane jest połączenie Warszawy i CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny.
Inwestycje drogowe
Poza inwestycjami kolejowymi, kluczowe będą także inwestycje drogowe. Te pozwolą skomunikować lotnisko z regionem. Ponadto rozbudowana zostanie autostrada A2 na odcinku Łódź – Warszawa. Jak wynika z dokumentu – powstanie tam dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku. W przyszłości powstanie także Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej i trasa ekspresowa S10 między Toruniem – Płockiem i Naruszewem (Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej).
Docelowo powstać ma 400 km nowych dróg ekspresowych.
Inwestycje lotnicze
Inwestycje towarzyszące dotyczące budowy urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego są niezbędne dla zapewnienia prawidłowej obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Źródło: RM, gov.pl, TVN24