Analizy Pasażer Wydarzenia

Rekordowe wakacje na kolei [RAPORT]

Blisko 91 mln pasażerów wsiadło na pokład polskich pociągów w wakacje. To o 7.1 mln więcej, niż przed ostatnim rekordowym rokiem 2019. Co cieszy, mniej było też wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

Rekordowe wakacje na kolei
Fot. ilustracyjne

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił frekwencję w polskich pociągach w okresie wakacyjnym – od czerwca do końca sierpnia. Padł rekord liczby pasażerów w ostatnich 10 latach.

Jak pokazuje statystyka, od 1 czerwca do 31 sierpnia na pokład pociągów wsiadło aż 90,9 mln pasażerów. To wynik lepszy o 7,1 mln (8,5%) względem ostatnich rekordowych wakacji w przedpandemicznym 2019 roku.

Podsumowanie wakacji na kolei pokazuje, że pasażerowie coraz chętniej wybierają kolej jako alternatywę dla samochodu, autobusu, a nawet samolotu.

Wpływ na to mają nie tylko krótsze czasy przejazdu pociągów czy unowocześnienie taboru, ale także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Transport kolejowy stanowi bowiem jedną z najbardziej ekologicznych form podróżowania. Istotny wpływ na popularność kolei mają także zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze, w tym rosnące ceny paliw. Zachętą do podróżowania są także atrakcyjne oferty cenowe, w tym te skierowane do rodzin, małych i dużych grup.

BEZPIECZNIEJ NA KOLEI

Dla systemu kolejowego wciąż dużym wyzwaniem są wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych. Stanowią one ponad 70% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na liniach kolejowych. W większości odpowiadają za nie kierowcy i piesi. Ignorują oni sygnalizację świetlną przed przejazdem albo wjeżdżają na przejazd bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tegoroczne wakacje upłynęły jednak pod tym względem spokojniej niż w latach ubiegłych. Od czerwca do sierpnia zanotowano 50 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W analogicznych miesiącach 2021 r. doszło do 61 wypadków.