Raport z Polski Wydarzenia

Rusza V edycja konkursu „Dworzec Roku”!

Dzisiaj, 7 czerwca 2022 roku ruszyła piąta już edycja konkursu „Dworzec Roku”. Inicjatywa ta, jako wspólne przedsięwzięcie Fundacji „Pro Kolej” oraz Fundacji Grupy PKP charakteryzuje się otwartą formułą. Pozwala ona na zgłaszanie konkretnych obiektów zarówno przez samych pasażerów, jak i władze samorządowe czy nawet pracowników kolei.

Budynek dworca kolejowego w Oświęcimiu zwyciężył w plebiscycie Dworzec Roku 2021
Budynek dworca kolejowego w Oświęcimiu – zwycięzca plebiscytu Dworzec Roku 2021

Dworzec Roku 2022 poznamy dopiero w listopadzie, ale już teraz warto zgłaszać swoje typy poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej: https://dworzec-roku.pl/.

Cel plebiscytu

Prowadzony konkurs ma na celu udowodnienie, że polska kolej nie tylko ciągle się rozwija, ale też bacznie wsłuchuje w opinie swoich pasażerów. Wskazanie najlepszych, wyróżniających się dworców na mapie Polski przyczynia się ponadto do promowania wszelkich działań prowadzonych w kierunku poprawy infrastruktury kolejowej. Dworzec, który zdobędzie tytuł staje się wizytówką miejscowości i promotorem dobrych praktyk związanych z obsługą pasażera, jako klienta.

Komisja konkursowa wyłoni spośród zgłoszonych dworców przynajmniej 20 obiektów, które w następnym etapie postępowania zostaną poddane audytowi. Po nim do finałowej grupy trafi 10 najlepszych dworców kolejowych. To spośród nich jury wybierze Dworzec Roku, a internauci przyznają swojemu faworytowi Nagrodę Publiczności.

Zwycięzcy poprzednich edycji

Konkurs prowadzony jest od 2018 roku. Pierwszym zwycięzcą plebiscytu został dworzec kolejowy w Wągrowcu. Publiczność wybrała natomiast obiekt w Kartuzach. Dworcem Roku 2019 został z kolei dworzec Ruda (Śląska) Chabzie, a Nagroda Publiczności trafiła do Tarnowa. Rok później komisja konkursowa wybrała dworzec Goczałkowice-Zdrój, a internauci oddali swoje głosy na obiekt znajdujący się w Przemyślu (dworzec główny).

Czwarta edycja konkursu, która pozwoliła wyłonić Dworzec Roku 2021, ruszyła w maju i objęła aż 209 obiektów zgłoszonych do wyróżnienia. Komisja konkursowa wybrała na zwycięzcę dworzec w Oświęcimiu. Obiekt zakwalifikowany przez PKP jako dworzec aglomeracyjny został gruntownie przebudowany w ostatnich latach. Jego historia sięga aż 1856 roku.

Poznaliśmy laureatów konkursu “Dworzec Roku”!

Nagrodę Publiczności za rok 2021 otrzymał natomiast dworzec Wrocław Główny. Uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, charakteryzuje się wyjątkową bryłą architektoniczną, zaprojektowaną i postawioną w XIX wieku. Gruntowne odświeżenie obiektu miało miejsce przed mistrzostwami Euro 2012.

Dodaj komentarz