Przewozy towarowe Wydarzenia

Sanacja PKP Cargo budzi obawy pracowników i kontrahentów [KOMENTARZ]

Niewykluczone, choć mało prawdopodobna jest możliwość otwarcia postępowania sanacyjnego w celu pozbycia się części majątku. Sprzedaż majątku mogłaby doprowadzić w dłuższej perspektywie czasowej do zmniejszenia udziału w rynku. Jednocześnie zbycie części majątku mogłoby nie pozwolić na uzyskanie cen zbliżonych do rynkowych z uwagi na wąskie grono potencjalnych nabywców.

POLREGIO poprawia swoją sytuację na Podkarpaciu

Jednocześnie postępowanie sanacyjne otwiera drogę do udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorstwu, która może być konieczna dla odzyskania pozycji na rynku. Tym bardziej, że jedną z przyczyn problemów jest interwencja rządu poprzez dyrektywę węglową z 2022 r. (związaną z konfliktem na Ukrainie) dającą priorytet transportowi węgla, a która doprowadziła do rezygnacji z bardziej rentownych kontraktów spółki. PKP Cargo S.A. jest jednocześnie jednym z ważniejszych operatorów logistycznych w zakresie transportu węgla i zboża z Ukrainy.

Dla kontrahentów istotną informacją jest to, że PKP Cargo S.A. będzie miało obowiązek regulowania swoich bieżących zobowiązań (powstałych po otwarciu postępowania) – w przeciwnym wypadku grozi firmie umorzenie postępowania. Kwestię tę będzie nadzorował ustanowiony zarządca.

PKP Intercity S.A. zatrudni pracowników PKP CARGO. List intencyjny podpisany

Najbliższe miesiące przyniosą informacje co do kierunku planowanych zmian w PKP Cargo S.A. Można spodziewać się m.in. rezygnacji z części otwartych zamówień, niskorentownych kontraktów, a także redukcji etatów pracowniczych i innych form optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa.

Autor: Przemysław Furmanek,
kancelaria Lege Restrukturyzacje

Dodaj komentarz