Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Spadła liczba ofiar i rannych w zdarzeniach na przejazdach kolejowych

W pierwszym kwartale roku liczba wypadków śmiertelnych na przejazdach zmniejszyła się o 60 proc., w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Co ważne, liczba wypadków była podobna. Raport przedstawiły PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kampania “Bezpieczny Przejazd…”

Stała edukacja, profilaktyka, spotkania informacyjne w reżimie sanitarnym, aplikacje i gry na smartfony – to działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dla ograniczania negatywnych zachowań na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Jak można zauważyć, przynoszą one skutek.

W pierwszych trzech miesiącach roku na przejazdach kolejowo-drogowych, w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, liczba tragicznych wypadków uległa zmniejszeniu. Jak wynika z raportu, od stycznia do końca marca 2020 r. zginęło 17 osób, w tym roku – 7. To 60 proc. mniej.

Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49.

Liczba zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych to ułamek procenta wszystkich zdarzeń komunikacyjnych. Zarządca infrastruktury non stop prowadzi działania, by maksymalnie ograniczać negatywne zdarzenia, to m.in. kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Za podstawowe błędy kierowców w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych uznano:

  • ignorowanie znaku stop
  • ignorowanie czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki
  • omijanie slalomem zamkniętych zapór

Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd.

Ambasadorzy bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Mimo wymogów związanych z pandemią, tylko od początku roku kolejarze rozdali 12 tysięcy materiałów edukacyjnych użytkownikom przejazdów. Były prelekcje dla blisko 5 tysięcy dzieci.

Edukacja prowadzona jest w przestrzeni wirtualnej. Do pobrania są darmowe gry edukacyjne na smartfony oraz te dostępne onlineowo: Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Dzięki nim rodzice z dziećmi mogą spędzić czas, uczyć się i sprawdzać wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomości przepisów ruchu drogowego.

Żółte naklejki pozwoliły zwiększyć poziom bezpieczeństwa. 

Kierowcy korzystają z nowych zabezpieczeń i dodatkowej możliwości kontaktu. Od początku roku odnotowano 1466 reakcji za pośrednictwem systemu żółtych naklejek. W 100 przypadkach ruch pociągów został ograniczony, a w 31 – całkowicie wstrzymany, dzięki czemu uniknięto zdarzenia.

Żółta naklejka PLK to informacja na każdym przejeździe. Na naklejce są trzy numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie. Trzeci to numer do służb technicznych PLK, w celu zgłaszania nieprawidłowości i awarii na przejazdach, niezagrażających bezpośrednio życiu.

Dodaj komentarz