Raport z Polski Wydarzenia

Sprzeciwiają się budowie szprychy CPK. Zablokują dziś drogę

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn zablokują dziś „Wiślankę” (trasa DK81). W ten sposób wyrażą swój sprzeciw w stosunku do rozbudowy linii kolejowej z Centralnego Portu Komunikacyjnego na Śląsk.

Fot. CPK
Fot. CPK

Budowa megalotniska i szprych kolejowych spotyka się z żywym zainteresowaniem Polaków. Nie zawsze jednak pozytywnym. Kilka tygodni temu pisaliśmy o gorących rozmowach w trakcie spotkań z mieszkańcami gmin, na terenie których powstać ma lotnisko.

Podczas posiedzenia Rady Społecznej ds. CPK w Baranowie doszło do protestu. Eksperci CPK zostali zaatakowani zarówno słownie, jak i fizycznie.

Eksperci z różnych obszarów zamierzali przedstawić szczegóły preferowanej lokalizacji oraz omówić odrzucone warianty alternatywne. Spółka CPK planowała również omówić rozwiązania legislacyjne dla mieszkańców, którzy zdecydowaliby się przystąpić do PDN. Planu posiedzenia nie udało się jednak zrealizować ze względu na zachowanie protestujących, którzy dopuścili się agresji słownej i fizycznej. Wobec pracowników CPK stosowano wulgaryzmy i wyzwiska, obrzucono ich także m. in. jajkami, a z kół ich samochodów spuszczono powietrze. Ich zachowanie stanowiło zagrożenie dla zdrowia i życia. Na miejscu pojawiła się policja, która umożliwiła delegacji bezpieczne opuszczenie Baranowa.

O szczegółach przeczytacie poniżej.

Spotkania ws. budowy CPK wciąż budzą emocje

Teraz swoje niezadowolenie z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego chcą pokazać mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn. Sprzeciwiają się oni rozbudowie linii kolejowych, realizowanych w ramach CPK. Dokładnie chodzi o trasę KatowiceOstrawa.

W piątek 28 stycznia, około godz. 16.15 wyjdą na drogę krajową nr 81 na wysokości Orzesza – Woszczyc i zablokują ją na godzinę.