Tramwaje Wydarzenia

Torunianie wybiorą patronów nowych tramwajów

Torunianie wybiorą patronów dla 13 nowoczesnych tramwajów od PESA Bydgoszcz. Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 10 stycznia i potrwa miesiąc – do 10 lutego.

Fot. Sławomir Kowalski / torun.pl
Fot. Sławomir Kowalski / torun.pl

Aktualnie wśród taboru MZK Toruń znajduje się 19 nowoczesnych tramwajów typu Swing, wyprodukowanych przez PESA Bydgoszcz. Co ważne, jeszcze w styczniu – a najpóźniej w lutym – na torowiska wyjadą kolejne trzy pojazdy.

Torunianie wybiorą patronów

 

Dziewięć nowoczesnych tramwajów ma już swoich patronów – to siedem postaci związanych ze 100-leciem powrotu Torunia do Wolnej Polski:

  • gen. Józefa Haller,
  • płk Stanisław Skrzyński,
  • Helena Piskorska,
  • Otton Steinborn,
  • Stefan Łaszewski,
  • Władysław Szuman
  • Helena Steinbornowa

Pod koniec grudnia eksploatację rozpoczął tramwaj, któremu patronuje Mikołaj Kopernik. Dziewiąty skład nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej. Pojazd ten rozpoczął kursy 10 stycznia 2022 r. – w rocznicę śmierci Pani Generał.

Na swoich patronów czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Co istotne, lista propozycji została przygotowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia.

Lista propozycji

 

Na liście znajdują się 22 nazwiska nieżyjących już osób związanych z historią Torunia, jednocześnie zasłużonych dla miasta. Są to: Łukasz Watzenrode, Jakub Kazimierz Rubinkowski, Samuel Bogumił Linde, Fryderyk Skarbek, Ludwik Kolankowski, Henryk Stroband, Tony Halik, Władysław Dziewulski, Gustaw Weese, Ignacy Tłoczek, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Samuel Soemmerring, Władysław Raczkiewicz, Alfons Hoffmann, Zygmunt Wojciechowski, Grzegorz Ciechowski, Antoni Bolt, Stefan Raszeja, Marian Rose, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny oraz Tymon Niesiołowski.

>>> Przejdź do biogramów

Głosowanie odbywa się drogą internetową – ankieta znajduje się pod adresem: www.torun.pl/wybierzpatrona. Należy wskazać od 5 do 13 nazwisk. Patronami tramwajów zostaną te postaci, które uzyskają największą liczbę głosów.

***

– Bardzo się cieszę, że jednym z symboli Torunia, jako miasta przyjaznego, w którym się dobrze żyje, stają się produkowane w PESA Swingi. Do tej pory dostarczyliśmy do Torunia 17 tych nowoczesnych, komfortowych tramwajów, a dzisiaj dostarczamy pierwszy z pięciu nowych Swingów i to na 3 miesiące przed wymaganym terminem,  a ja, patrząc na inwestycje w nowe linie tramwajowe i podejście miasta do niskoemisyjnego transportu publicznego, mam nadzieję, że będą zamówienia na kolejne – powiedział Rober Tafiłowski, wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

Więcej o tramwajach SWING od bydgoskiej PESY przeczytacie poniżej.

Nowy tramwaj “Swing” od PESA Bydgoszcz dotarł do Torunia [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz