Inwestycje Tramwaje

Tramwaj unijnym priorytetem

Polskie miasta inwestują w rozwój sieci tramwajowych i w nowoczesny tabor. Do działań samorządy mobilizują możliwości pozyskania funduszy, które rozdysponowała Unia Europejska. Ta na wsparcie transportu publicznego, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przekazała 10 mld zł. To trzecia pod kątem wielkości przyznanych środków alokacja (po drogach i kolejach) w ramach tego programu.

Ze środków POIiŚ wybudowanych lub zmodernizowanych zostanie ok. 200 km linii tramwajowych. Przedsiębiorstwa komunikacyjne i samorządy zakupią także ponad 350 sztuk taboru tramwajowego.

– Znaczna część nowej i zmodernizowanej infrastruktury jest już użytkowana, a pasażerowie mogą podróżować nowoczesną, ekologiczną komunikacją w wielu polskich miastach. Co ważne, pojazdy te są bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się – zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

 

Zakontraktowanie alokacji w Osi VI: prawie 100 proc.

Po przeanalizowaniu możliwości wykorzystania pozostałych środków Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało Związkom Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dodatkową alokację. – Wsparcie będzie przeznaczone na zwiększenie dofinansowania UE dla dotychczas realizowanych inwestycji. Decyzja, które projekty otrzymają dodatkowe wsparcie należy do Związku ZIT – dodaje minister Puda. Warunkiem otrzymania środków jest jak najszybsze aneksowanie umów o dofinansowanie i wydanie środków – wydatki są kwalifikowalne do końca roku. Związki ZIT rozpoczęły już procesy aneksowania umów o dofinansowanie.

PROJEKTY TRAMWAJOWE POIIŚ – PRZYKŁADY

GDAŃSKI PROJEKT KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ – ETAP IVA

 • Wkład UE: 325 mln zł
 • Zakres projektu: Budowa linii tramwajowej na ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz ul. Nowej Warszawskiej. Miasto przebudowało infrastrukturę tramwajową na ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Na gdańskie tory wyjechały też zupełnie nowe pojazdy, które zastąpiły wysłużony tabor. Na przystankach tramwajowych pojawiły się nowe wiaty i tablice informacji pasażerskiej.
 • Zakończony główny zakres rzeczowy projektu

BUDOWA LINII TRAMWAJOWEJ WZDŁUŻ TRASY ŁAGIEWNICKIEJ

 • Wkład UE: 98 mln zł
 • Zakres projektu: Wybudowano i przebudowano 2,6 km linii tramwajowej, w tym: powstała nowa linia tramwajowa wraz z siecią trakcyjną i systemami bezpieczeństwa, sterowania i zasilania oraz odwodnienia, przebudowana została linia tramwajowa wzdłuż ul. Zakopiańskiej, wraz z przebudową jezdni na ul. Zakopiańskiej. Przebudowana została także pętla tramwajowa na osiedlu Kurdwanów.
 • Projekt zakończony

Szczecin: BUDOWA NOWYCH TRAS TRAMWAJOWYCH

 • Wkład UE: 100 mln zł
 • Zakres projektu: Wybudowano 3 km linii tramwajowej wzdłuż ul. Arkońskiej oraz ul. Szafera. Powstała także nowa pętla tramwajowa w pobliżu Hali Widowiskowo- Sportowej.
 • Projekt zakończony

BUDOWA TRASY TRAMWAJOWEJ OD PĘTLI WILCZAK DO NARAMOWIC W POZNANIU

 • Wkład UE: 109 mln zł
 • Zakres projektu: Wybudowano trasę tramwajową wzdłuż ul. Naramowickiej, od pętli tramwajowej Wilczak do nowo wybudowanego przystanku przy ulicy Błażeja. Wybudowany został także wiadukt tramwajowy nad ul. Lechicką oraz parkingi rowerowe.
 • Projekt zakończony

FEnIKS 2021-2027

Dodaj komentarz