W Dzień Niepodległości Ukrainy przez kraj ogarnięty wojną jedzie „Pociąg do zwycięstwa”. Lokomotywa ciągnie 7 wagonów, pomalowanych przez ukraińskich artystów. Obrazy poświęcone są okupowanym przez Rosjan terenom oraz bohaterstwu mieszkańców stawiających opór agresorowi.
„Pociąg do zwycięstwa” wyruszył z Kijowa 23 sierpnia. Dojedzie do miejscowości Użhorod 24 sierpnia – w Dzień Niepodległości.
„Pociąg do zwycięstwa” to wspólna inicjatywa Ukrzaliznytsia, agencji komunikacyjnej Gres Todorchuk i współczesnych artystów ukraińskich pod kuratelą Katyi Taylor.
Co przedstawili artyści?
- Andrij Prysiażniuk uchwycił odwagę Bohdana Zizy, który oblał niebieską i żółtą farbą budynek urzędu w Jewpatorii;
- Serhii Turkinevych namalował mieszkańców Energodaru, którzy zaatakowali rosyjskie czołgi
- Dmytro Kasjanuk – swój obraz poświęcił „stalowym obrońcom Mariupola”, czyli kolejarzom, którzy ewakuowali mieszkańców obwodu charkowskiego.
- Roman Synenko uwiecznił lekarzy z obwodu Ługańskiego, którzy ratowali życie przebywających w okopach i piwnicach.
- Alina Konyk pokazała rolników z obwodu mikołajowskiego, którzy zbierali plony z zaminowanych i płonących pól
- Maksym Kilderov przedstawił ruch oporu obwodu chersońskiego.
– „Pociąg do zwycięstwa” to nasze podziękowania dla wszystkich dzielnych Ukraińców, którzy stawiają opór okupantom – mówi Ołeksandr Kamyszyn, prezes zarządu JSC „Ukrzaliznytsia”. — Celem projektu jest pokazanie, że Ukraina pamięta o tych, którzy są pod czasową okupacją, że nie zapomnieliśmy ani o obwodzie chersońskim, ani donieckim, ani o Krymie. Od 23 sierpnia pociąg kursuje na trasach Kijów — Użgorod i Zaporoże — Lwów, łącząc cały kraj z zachodu na wschód. Jesteśmy przekonani, że pewnego dnia dotrze także na stacje tych miast, które obecnie znajdują się pod czasową okupacją.
O odważnych czynach Ukraińców dowiedzieć się można ze strony train.foreverukraine.org.ua. Stronę odwiedzić można także skanując kod QR zamieszczony na każdym z siedmiu wagonów „Pociągu do zwycięstwa”.
– Musimy użyć wszelkich możliwych narzędzi, aby w centrum uwagi świata byli ci, którzy bronią naszej niepodległości na tymczasowo okupowanych terytoriach, na liniach frontu oraz ci, którzy potrzebują naszej pomocy w niewoli – mówi Daria Lyubimova, dyrektor operacyjny agencji Gres Todorchuk. – „Pociąg do zwycięstwa” to projekt z ważnym przesłaniem – Ukraina zna swoich bohaterów z twarzy, jest z nich dumna i dziękuje za ich codzienne wyczyny.