global

Ukrzaliznytsia tworzy nowy system antykorupcyjny

Ukrzaliznytsia tworzy w spółce nowy system antykorupcyjny. – Budujemy przejrzysty model pracy, współpracujemy z organami ścigania, w celu identyfikowania naruszeń prawa i eliminowania czynników korupcyjnych – mówi Prezes Zarządu JSC „Ukrzaliznytsia” Jewhen Lyashchenko.

Otwartą walkę z korupcją w strukturach Kolei Ukraińskich zapowiadano już dawno. Intensywne działania podjęto w 2023 roku.

– Nabywamy dziś towary w drodze bezpośrednich umów z producentami – mówi Jewhen Lyashchenko, Prezes Zarządu UZ. – To m.in. olej napędowy, prąd i gaz. Pozbywamy się pośredników i oszczędzamy zasoby. Współpracujemy z Krajową Agencją Przeciwdziałania Korupcji, budujemy przejrzysty model pracy. Ponadto przywracamy kierunek bezpieczeństwa korporacyjnego i uruchamiamy pracę biura antykorupcyjnego.

 

Drony w służbie Ukrzaliznytsii

Na jego czele stanie Julia Azarina, specjalista ds. walki z korupcją w strukturach Ukrzaliznytsii.

– W pierwszym etapie pracować będziemy przede wszystkim nad dostosowaniem wewnętrznych procedur spółki do wymogów przepisów antykorupcyjnych i najlepszych światowych praktyk – podkreśla Azarina. – Udoskonalimy także politykę uczciwości spółki.

 

Biuro rozpatrywać będzie zgłoszenia o naruszeniu przepisów antykorupcyjnych, prowadzić własne dochodzenia, czy zapobiegać konfliktom interesów. Ponadto, do zadań zespołu należeć będzie współpraca z głównymi interesariuszami, w tym sektorem publicznym.

Ukrzaliznytsia „oczyszcza się” z wpływów oligarchów. Jak informuje spółka, już około 70 proc. ekwiwalentu pieniężnego rocznych zakupów materiałów eksploatacyjnych i zasobów technicznych odbywa się w ramach bezpośrednich umów z producentami.

Dodaj komentarz