Tabor

Umowa na nowe tramwaje dla Torunia podpisana!

Przedstawiciele toruńskiego Magistratu oraz firmy PESA Bydgoszcz podpisali umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów dla Torunia. Udział w spotkaniu wzięli: Prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes zarządu MZK Toruń Zbigniew Wyszogrodzki oraz Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

Fot. Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski / Facebook

– Wszystko zaczęło się od miasta – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – W 2017 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadań związanych z taborem transportu publicznego w mieście, w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie zadania zostały zaakceptowane i dofinansowane. Wstępnie otrzymaliśmy 198 mln zł. W ostatnich tygodniach kwota została zwiększona o 18 mln zł. Dziś mówimy o jednym z projektów – zakupie taboru tramwajowego, niskopodłogowego.

Nowe tramwaje ostatni raz trafiły do Torunia w grudniu 2013 r. Wówczas bydgoska PESA dostarczyła 17 pojazdów. Każdy z nich kosztował ok. 7,5 mln zł. Przy obecnej umowie koszt jednostki to ok. 9,3 mln zł.

Nowe tramwaje na toruńskich torowiskach pojawią się w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy. Pierwszy pojazd dostarczony zostanie nie później niż za 20 miesięcy.

– Finalizujemy dziś postępowanie przetargowe – mówił Zbigniew Wyszogrodzki, Prezes MZK Toruń. – Zainteresowanie przetargiem było duże, o czym świadczyła m.in. liczba zapytań do przetargu. Wybraliśmy ofertę bydgoskiej PESY, która spełniała nasze wymagania w całości.

Pięć nowych, ponad trzydziestometrowych pojazdów wyposażonych zostanie w nowoczesne urządzenia: klimatyzację, automaty biletowe, kasowniki, porty USB oraz sieć Wi-Fi.

Tramwaje wyposażone zostaną także w wiele urządzeń, które kryć się będą we wnętrzu pojazdu: najnowocześniejsze napędy i urządzenia zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo pasażerów – mówił Prezes MZK Toruń.

Umowę na 5 nowych tramwajów dla Torunia podpisana została między Zbigniewem Wyszogrodzkim a prezesem Zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztofem Zdziarskim.

– To wielki zaszczyt być w Toruniu i doręczać kolejne pojazdy – mówił prezes PESA Bydgoszcz. – Nie jest łatwo wpisać się estetycznie, technicznie i użytkowo w wygląd miasta. Tę rękawicę podjęliśmy jednak kilka lat temu i od dziś będziemy to wyzwanie kontynuować. Do Torunia dostarczymy nowoczesne i cały czas unowocześniane pojazdy, o bardzo niskich emisjach i wysokich parametrach oszczędności. Będą to pojazdy bardzo płynne, nie powodujące żadnych zachwiań. Mamy duże ambicje, by dostarczyć pojazdy terminowo i w wysokiej jakości.

Całkowity koszt 5 nowych niskopodłogowych tramwajów dla Torunia to ponad 46,4 mln zł brutto

W Toruniu obecnie kursują 62 tramwaje, z czego 17 to pojazdy niskopodłogowe. Pozostałe to pojazdy typu Konstal 105Na. Jak informował prezes MZK Toruń, 18 takich pojazdów zostało gruntownie zmodernizowanych.

MZK Toruń rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych tramwajów

Dodaj komentarz