Tabor

Umowa na nowe tramwaje dla Torunia podpisana!

Przedstawiciele toruńskiego Magistratu oraz firmy PESA Bydgoszcz podpisali umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów dla Torunia. Udział w spotkaniu wzięli: Prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes zarządu MZK Toruń Zbigniew Wyszogrodzki oraz Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

Fot. Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski / Facebook

– Wszystko zaczęło się od miasta – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – W 2017 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadań związanych z taborem transportu publicznego w mieście, w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie zadania zostały zaakceptowane i dofinansowane. Wstępnie otrzymaliśmy 198 mln zł. W ostatnich tygodniach kwota została zwiększona o 18 mln zł. Dziś mówimy o jednym z projektów – zakupie taboru tramwajowego, niskopodłogowego.

Nowe tramwaje ostatni raz trafiły do Torunia w grudniu 2013 r. Wówczas bydgoska PESA dostarczyła 17 pojazdów. Każdy z nich kosztował ok. 7,5 mln zł. Przy obecnej umowie koszt jednostki to ok. 9,3 mln zł.

Nowe tramwaje na toruńskich torowiskach pojawią się w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy. Pierwszy pojazd dostarczony zostanie nie później niż za 20 miesięcy.

– Finalizujemy dziś postępowanie przetargowe – mówił Zbigniew Wyszogrodzki, Prezes MZK Toruń. – Zainteresowanie przetargiem było duże, o czym świadczyła m.in. liczba zapytań do przetargu. Wybraliśmy ofertę bydgoskiej PESY, która spełniała nasze wymagania w całości.

Pięć nowych, ponad trzydziestometrowych pojazdów wyposażonych zostanie w nowoczesne urządzenia: klimatyzację, automaty biletowe, kasowniki, porty USB oraz sieć Wi-Fi.

tramwaje wyposażone zostaną także w wiele urządzeń, które kryć się będą we wnętrzu pojazdu: najnowocześniejsze napędy i urządzenia zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo pasażerów – mówił Prezes MZK Toruń.

Umowę na 5 nowych tramwajów dla Torunia podpisana została między Zbigniewem Wyszogrodzkim a prezesem Zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztofem Zdziarskim.

– To wielki zaszczyt być w Toruniu i doręczać kolejne pojazdy – mówił prezes PESA Bydgoszcz. – Nie jest łatwo wpisać się estetycznie, technicznie i użytkowo w wygląd miasta. Tę rękawicę podjęliśmy jednak kilka lat temu i od dziś będziemy to wyzwanie kontynuować. Do Torunia dostarczymy nowoczesne i cały czas unowocześniane pojazdy, o bardzo niskich emisjach i wysokich parametrach oszczędności. Będą to pojazdy bardzo płynne, nie powodujące żadnych zachwiań. Mamy duże ambicje, by dostarczyć pojazdy terminowo i w wysokiej jakości.

Całkowity koszt 5 nowych niskopodłogowych tramwajów dla Torunia to ponad 46,4 mln zł brutto

W Toruniu obecnie kursują 62 tramwaje, z czego 17 to pojazdy niskopodłogowe. Pozostałe to pojazdy typu Konstal 105Na. Jak informował prezes MZK Toruń, 18 takich pojazdów zostało gruntownie zmodernizowanych.

MZK Toruń rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych tramwajów