Analizy

UOKiK walczy ze zmowami cenowymi

Zaznacza się, że przepisy zakazują przedsiębiorcom nadużywania pozycji dominującej na rynku. Oznacza to bowiem, że podmiot posiadający znaczną siłę rynkową tak ingeruje w rynek, ze prowadzi do zakłócenia konkurencji. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza domniemanie, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40%.

Nadużywanie pozycji dominującej polega zatem na:
• narzucaniu nieuczciwych cen (np. nadmiernie wygórowanych lub rażąco niskich),
• ograniczaniu produkcji (np. wycofanie określonego produktu lub gamy produktów z produkcji w celu sztucznego zawyżenia cen),
• zawieraniu umów (transakcji) wiązanych,
• przeciwdziałaniu warunkom niezbędnym do powstania lub rozwoju konkurencji (np. ustalanie cen zaniżonych w celu eliminacji konkurencji).

Urząd może prowadzić dwa rodzaje postępowań w związku z podejrzeniem naruszenia reguł konkurencji. Pierwszym z nich jest postępowania wyjaśniające – mowa o nich w art. 48 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów; a drugim – postępowania antymonopolowe w sprawie praktyk ograniczających konkurencję – wymienione w art. 49 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. 1. Postępowania wyjaśniające jest wszczynane w przypadku podejrzenia naruszenia reguł konkurencji. Jest ono wtedy prowadzone w sprawie a nie przeciwko podmiotom.

Postępowanie wyjaśniające może zakończyć się:
• bez przedstawiania zarzutów naruszenia reguł konkurencji;
• wszczęciem postępowania antymonopolowego w sprawie praktyk ograniczających konkurencję, co wiąże się z przedstawieniem zarzutów określonym osobom.

2. Postępowania antymonopolowe w sprawie praktyk ograniczających konkurencję są wszczynane w związku z zarzutem naruszenia reguł konkurencji. Mogą być one wszczęte przeciwko przedsiębiorcom, a w określonych przypadkach również przeciwko osobie lub osobom zarządzającym. Nowa instytucja, zwana sygnalistami, podlega ochronie. UOKiK podejmuje czynności mające na celu ochronę osób, które w dobrej wierze i w interesie publicznym przekazują informacje o potencjalnych naruszeniach reguł konkurencji.

Potencjalni sygnaliści mogą rozważyć:
• przekazanie UOKiK anonimowej informacji na piśmie (bez wskazania nadawcy),
• przekazanie informacji przez osobę pośredniczącą w kontaktach (np. przez adwokata, radcę prawnego lub inną zaufaną osobę),
• przekazanie informacji osobiście na spotkaniu – prawnicy UOKiK nie będą podczas takiego spotkania zmierzali do poznania Twojej tożsamości, a rozmowa będzie dotyczyła jedynie zaobserwowanej przez Ciebie nieprawidłowości.

RK PKP SKM w Trójmieście uruchomiła specjalny pociąg którym goście dotarli na przystanek Gdańsk Stadion Expo. 4 kwietnia w Gdańsku wizytę złożyli delegaci ONZ ds. Zmian. Goście chcieli sprawdzić, czy miasto jest w stanie zorganizować w 2018 roku szczyt klimatyczny organizacji, zwany COP24. W związku z tym prestiżowym wydarzeniem trójmiejska SKM uruchomiła specjalny pociąg dla przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Miło nam poinformować, że uruchomiliśmy specjalny pociąg dla delegacji ONZ wizytującej miasta kandydujące do zorganizowania Szczytu Klimatycznego w 2018 r. – chwali się PKP SKM Trójmiasto.

Dodaj komentarz