Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie terminala przeładunkowego w Emilianowie k. Bydgoszczy. Port usprawnić ma przewóz towarów z południa na północ Polski, w tym do nadmorskich portów.
Emilianowo to niewielka miejscowość, położona na południowy-wschód od Bydgoszczy. Terminal powstać ma na miejscu niewielkiej dziś stacji kolejowej. Docelowo zajmie powierzchnię ok. 5 hektarów. Zlokalizowany zostanie na przecięciu magistrali kolejowej Śląsk-Trójmiasto i planowanej trasy S10. Ma pełnić rolę tzw. suchego portu i być zapleczem dla portu zbożowego m.in. w Gdyni.
Do takiego terminala docierałyby kontenery np. drogą kołową i byłyby dalej dystrybuowane np. koleją do portu morskiego. Inwestycja ma powstać w ramach Krajowego Programu Odbudowy, na jej realizację potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Terminal będzie dawał możliwość przeładunku i zamiany środków transportu towarów, w tym w szczególności towarów rolno-spożywczych. Będzie to również duże wzmocnienie potencjału Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, sąsiadującego z suchym portem.
Do projektu Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo dołączyła spółka PKP oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Techniczny. Na powstanie inwestycji w ramach Krajowego Programu Odbudowy, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.