global Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

VR Group przywraca połączenia z Rosją

Fiński operator kolejowy VR Group przywraca połączenie kolejowe z Rosją. Niespełna tydzień temu przewoźnik zawiesił kursowanie pociągów między Helsinkami a Sankt Petersburgiem.

VR podaje, że od czasu ataku Rosji w Ukrainie około 700 pasażerów dziennie podróżowało pociągami do Finlandii.
VR podaje, że od czasu ataku Rosji w Ukrainie około 700 pasażerów dziennie podróżowało pociągami do Finlandii.

VR Group poinformowało o wznowieniu połączeń kolejowych od 30 marca. To duże zaskoczenie, ponieważ w niedzielę 27 marca operator poinformował o przejeździe między Petersburgiem a Helsinkami ostatniego składu express Allegro.

Operator wstrzymał usługę w wyniku sankcji nałożonej przez Wielką Brytanię na koleje rosyjskie. Następnie wyjaśnił, że sankcje te nie dotyczą kontraktów VR Group.

Spółka VR Group w ostatnim czasie regularnie wyprzedawała biletyPołączenia z Rosji stały się jedną z niewielu okazji dla obywateli kraju do przekroczenia granicy państwa. Dawały również szansę na dalszą podróż do państw UE. Był to rezultat zamknięcia przez większość państw europejskich swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich. Wymusiło to na Rosjanach korzystanie z transportu kolejowego.

Zamknięte i ponownie otwarte połączenie kolejowe pomiędzy Finlandią i Rosją było do tej pory symbolem partnerstwa między dwoma narodami. Pierwsze pociągi zaczęły kursować w 2010 roku. Prezydent Rosji i jego ówczesna fińska odpowiedniczka Tarja Halonen odbyli inauguracyjną podróż, która skróciła czas 400-kilometrowej trasy między Helsinkami a Petersburgiem o dwie godziny do 3,5 godziny.