Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

W Pile powstanie nowy przystanek kolejowy

W Pile powstanie nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe lepiej dostosują do potrzeb podróżnych także stacje Białośliwie i Wyrzysk Osiek, na linii Piła – Kutno. Spółka podpisała już umowę z wykonawcą na realizację prac.

Pociągi przy peronach na stacji Piła Główna (fot. Bartosz Pietrzykowski / PKP PLK)
Pociągi przy peronach na stacji Piła Główna (fot. Bartosz Pietrzykowski / PKP PLK)

Nowy przystanek osobowy – Piła Fabryczna – zlokalizowany zostanie na linii nr 18 PiłaKutno, w okolicy ul. Fabrycznej. Na wspomnianym odcinku PKP PLK zmodernizują także perony na stacjach Białośliwie oraz Wyrzysk Osiek.

Dla podróżnych wykonawca przygotuje odpowiednio wysokie perony, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwe. Przewidziano wiaty i ławki oraz oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające. Obok peronów wykonawca zamontuje stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją, a także rowerem.

Budowa i przebudowa peronów nie spowoduje przerwy w kursowaniu pociągów.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie wielkopolskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Inwestycja wsparta środkami rządowymi i UE

Budowa nowego przystanku w Pile oraz modernizacja peronów na stacjach Białośliwie i Wyrzysk Osiek dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Piły oraz Bydgoszczy. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.