Pasażer Wydarzenia

Warszawska SKM uruchamia “Pociąg do Życia”

Już czwarty raz na tory Warszawskiego Węzła Kolejowego wyjedzie „Pociąg do Życia”, czyli autorski pomysł Szybkiej Kolei Miejskiej na szkolenia z pierwszej pomocy na torach. Miejsce akcji się nie zmienia: to zawsze pociąg „rozkładowy” z podróżnymi na pokładzie. Po raz pierwszy jednak do nietypowego pociągu wsiądą pasażerowie i pasażerki na linii S2.

– Podobnie jak prezydent Rafał Trzaskowski, który wprowadza właśnie program „Warszawa chroni” uważamy, że wiedza o tym, jak zachować się nie tylko w sytuacji nadzwyczajnej, kryzysowej, ale też jak być bezpiecznym na co dzień, ma ogromne znaczenie. Zależy nam na edukacji warszawianek i warszawiaków, dlatego naszym czwartym już „Pociągiem do Życia” chcemy pokazać, że „Warszawa chroni” to konkretne działania, takie jak nasze, także transporcie publicznym, w tym na kolei – mówi Maria Wasiak, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. – Jako miejski przewoźnik od dawna w swoich pomysłach na akcje społeczno-edukacyjne stawiamy na bezpieczeństwo i szerzymy wiedzę o tym, jak w przypadku zagrożenia ludzkiego życia skutecznie przeprowadzić reanimację – dodaje prezes Wasiak.

 

W czwartek, 25 lipca „Pociąg do Życia” wyruszy na linii S2 o godz. 9:12 z przystanku Warszawa Ochota w stronę Sulejówka Miłosny. Na pokładzie pędzącego pociągu z pomocą profesjonalnej ratowniczki załoga SKM zademonstruje podstawy skutecznej akcji ratunkowej. Podobnie będzie podczas powrotu z Sulejówka Miłosny (wyjazd o godz. 10:09 w kierunku lotniska im. Chopina).

Warto przypomnieć, że na koncie warszawskiej SKM jest znacznie więcej akcji edukacyjnych jak np. zwiedzanie bocznicy, w trakcie którego zainscenizowano w realistyczny sposób akcję ratunkową z udziałem pracowniczki SKM, która nagle „zasłabła” i wymagała rozcięcia stanika do poprawnej reanimacji (wideo dotarło do ponad 2,2 mln odbiorców i zostało wyemitowane w „Faktach” TVN) czy pokaz pierwszej pomocy w przerwie meczu Legii Futsal z Jagiellonią Białystok oraz świetnie przyjęta i nagradzana kampania SKM_UMIE.

– Budzimy świadomość i pokazujemy jak w prosty sposób można uratować życie z użyciem defibrylatora AED, który można znaleźć we wszystkich naszych pojazdach lub odszukać go w wielu punktach stolicy, dzięki aplikacji „Warszawa 19115” – podkreśla Maria Wasiak.

Dodaj komentarz