Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Warszawskie metro ruszyło na Bródno

W Warszawie otwarto najnowszy, wschodno-północny odcinek II linii metra do stacji Bródno. Jako pierwszy o godzinie 14.05 odjechał pociąg nr 63, który wyruszył ze stacji Bródno w stronę Bemowa.

Fot. Rafał Trzaskowski / Facebook
Fot. Rafał Trzaskowski / Facebook

Najnowszy odcinek II linii metra, liczący niemal 4 km długości, liczy trzy stacje – C19 Zacisze pod ul. Figara, w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 Kondratowicza przy skrzyżowaniu ul. Malborskiej i Kondratowicza, a także C21 Bródno przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i Rembielińskiej.

Obecnie trwają prace nad komorą torów odstawczych, umiejscowionych za ostatnią stacją. Będzie się składać z 11 równoległych torów. Jak wskazuje prezydent miasta Rafał Trzaskowski, środki unijne odegrały kluczową rolę w finalizacji inwestycji.

– Te pieniądze są konieczne dla dalszej rozbudowy – po to, by skończyć II linię i zacząć III linię. Metro ułatwi życie wszystkim. Nie tylko mieszkańcom Bródna, ale i Białołęki, którzy będą tu dowożeni autobusami. Pojawią się nowe linie, a większość dotychczasowych zostanie zachowana – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

Metro Warszawskie musiało uzyskać komplet pozwoleń, aby dopuścić na nowym odcinku ruch pasażerski. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie dla stacji oraz odcinków tunelowych wraz z wentylatorniami.

– Czekaliśmy na wszystkie stosowne pozwolenia, udało się i możemy otworzyć trzy nowe stacje. Mieszkańcy będą mogli dojechać tak szybko do Centrum jak ja z Kabat – w 20 minut – mówi RafałTrzaskowski.