Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego tylko w tym roku pasażerowie przyczynili się do mniejszej o 333 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery – informuje największy polski przewoźnik w Europejskim Dniu bez Samochodu. Obchodzony 22 września EDbS jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Polacy coraz chętniej wsiadają na pokład pociągów. W roku 2019 z tego środka lokomocji skorzystało ponad 335 mln pasażerów. Z usług PKP Intercity – prawie 50 mln.
W roku 2020 epidemia koronawirusa znacznie ograniczyła mobilność Polaków. Mimo to pociągi PKP Intercity od początku stycznia do końca sierpnia przewiozły 19 milionów pasażerów.
Wybór pociągu jako środka lokomocji miał duże znaczenie dla środowiska w każdym z tych 19 milionów przypadków. Kolej charakteryzuje się bowiem ponad 3 razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją CO2 niż transport lotniczy.
Gdyby pasażerowie udali się w swoje podróże transportem drogowym zamiast pociągami PKP Intercity, przy utrzymaniu dotychczasowej pracy przewozowej PKP Intercity w 2020 roku, która do końca sierpnia wyniosła blisko 4,5 mld pasażerokilometrów (paskm – iloczyn długości pokonanej trasy i liczby przewiezionych pasażerów), to tylko w 2020 roku emisja dwutlenku węgla do atmosfery byłaby o 333 tysiące ton większa.
– PKP Intercity sukcesywnie realizuje liczne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Inwestujemy w nowoczesne zaplecza techniczne, które planujemy częściowo zasilać odnawialnymi źródłami energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Z myślą o ochronie środowiska zostały zaprojektowane i zbudowane używane przez nas elektryczne zespoły trakcyjne, których w naszej flocie będzie coraz więcej. Ekologiczne rozwiązania można również znaleźć w lokomotywach PKP Intercity. By ograniczyć zużycie energii trakcyjnej, zamontowaliśmy liczniki energii elektrycznej w ponad 300 lokomotywach i elektrycznych zespołach trakcyjnych. W uzupełnieniu tego na początku roku ruszył projekt, w ramach którego zostaną wypracowane techniki prowadzenia pociągu pozwalające na obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez składy typu EZT. To wszystko sprawia, że kolej jest transportem przyszłości, doskonale wpisującym się w ideę zrównoważonego transportu. Działania proekologiczne są tymi, na które PKP Intercity będzie kłaść bardzo duży nacisk w najbliższych latach – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.