Aktualności

Zawód: maszynista. UTK prezentuje pierwszy z cyklu filmów edukacyjnych [FILM]

Fot. Kadr z filmu

Urząd Transportu Kolejowego zaprezentował pierwszy film z cyklu produkcji edukacyjnych, realizowanych w ramach projektu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Inauguracyjny film poświęcony został zawodowi maszynisty.

Film przygotowany przez Urząd to wyjątkowa produkcja pokazująca jak w praktyce wygląda kultura bezpieczeństwa i jakie konsekwencje może nieść ze sobą jej nieprzestrzeganie. W nagraniu zwrócono uwagę na aspekt wpływu stanu psychofizycznego na wykonywanie obowiązków służbowych. Świadomość własnych ograniczeń jest pierwszym krokiem do zapobiegnięcia tragedii. Jej bezpośrednią przyczyną w fabule filmu jest niezatrzymanie pociągu przed sygnałem „stój”. Ze statystyk wynika, że takich sytuacji, niekoniecznie kończących się tragicznie, a mimo to niebezpiecznych, jest coraz więcej.

W latach 2018-2019 doszło łącznie do 64 wypadków oraz 169 incydentów, których przyczyną było pominięcie semafora wskazującego sygnał „stój” lub niezatrzymanie pociągu w miejscu do tego wyznaczonym. Do tego typu sytuacji dochodzi często w wyniku niezachowania właściwego poziomu koncentracji, co może wynikać ze zmęczenia, niewłaściwej dyspozycji dnia, czy względów osobistych.

– Jestem przekonany, że przygotowany przez UTK film ma duży walor edukacyjny. Staramy się w nim oddziaływać głównie na emocje. W fabularnej formie pokazujemy do jak ogromnej tragedii może doprowadzić lekceważenie zasad bezpieczeństwa – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Uważam, że tę najnowszą produkcję związaną z kulturą bezpieczeństwa powinni wykorzystywać w trakcie szkoleń przedstawiciele rynku kolejowego, a w szczególności ośrodki szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz przewoźnicy – zachęca do zapoznania się z filmem.