Raport z Polski Wydarzenia

Złodzieje elementów infrastruktury ujęci

Kradzieże infrastruktury kolejowej to proceder, który cały czas dezorganizuje pracę kolejarzy i powoduje znaczne straty finansowe. W ciągu zaledwie kilku dni marca br. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komend Regionalnych SOK w Szczecinie, Zielonej Górze oraz w Katowicach ujęli czternastu sprawców, udaremniając przy tym siedem przestępstw.

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

W wyniku popełnionych kradzieży zdekompletowane urządzeni nie działają prawidłowo. Poza kosztami finansowanymi ponoszonymi przez zarządców infrastruktury oraz pasażerów, którzy narażeni sią na opóźnienia, dochodzi do sytuacji obniżających poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

W związku z powtarzającymi się kradzieżami elementów infrastruktury kolejowej funkcjonariusze z Posterunku SOK w Czechowicach Dziedzicach prowadzili wzmożone działania, mające przeciwdziałać dalszym kradzieżom, na odcinku Bielsko Biała Główna – Skoczów.

W dniu 10 marca br. do Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze wpłynęła informacja o obecności trzech mężczyzn w miejscu dokonywanych wcześniej kradzieży elementów sieci trakcyjnej na szlaku Muszynek – Czerwieńsk. Skierowani na miejsce funkcjonariuszy SOK oraz funkcjonariuszy Policji ujęli wszystkich trzech sprawców na gorącym uczynku. W miejscu kradzieży ujawniono około 900 metrów liny nośnej pociętej, a także przygotowanej do transportu. Ponadto, znajdowały się tam narzędzia, z których korzystali sprawcy. Sprawę dalej prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Sulechowie

Kolejne kradzieże

Kolejne zdarzenia miały miejsce od 14 do 17 marca br. Na wskazanym obszarze pięciokrotnie udaremniono kradzież elementów infrastruktury kolejowej i ujęto łącznie dziewięciu sprawców. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Bielsku Białej, którym przekazano ujęte osoby.