Wydarzenia

Szefowie kolei apelują do Komisji Europejskiej

Przedstawiciele największej europejskiej organizacji zrzeszającej zarządców infrastruktury i przedsiębiorstwa z branży kolejowej CER (Community of European Railways and Infrastructure Companies) wystosowali w środę 20 maja list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym apelują o wsparcie.

W korespondencji skierowanej do Ursuli von der Leyen prezesi spółek z branży kolejowej zwracają uwagę na spadki w przewozach pasażerskich i towarowych, które dotknęły przedsiębiorstwa kolejowe w związku z pandemią koronawirusa, a także proporcjonalne do niego zmniejszenie przychodów zarządców infrastruktury z tytułu dostępu do infrastruktury kolejowej. W całej Unii Europejskiej, w skutek restrykcji i obostrzeń w zakresie przemieszczania się osób w związku z pandemią, nastąpił spadek przewozów pasażerskich o co najmniej 80 proc. w ruchu krajowym oraz o 100 proc. w ruchu międzynarodowym. Na skutek pandemii ucierpieli również towarowi przewoźnicy kolejowi, notując spadki przychodów w marcu i kwietniu na poziomie około 25 proc. Według szacunków to około 78 milionów euro tygodniowo, a w skali całego okresu, w państwach członkowskich posiadających infrastrukturę kolejową, spowodowało to straty na poziomie 1 miliarda euro. I to tylko na przestrzeni marca i kwietnia.

Pomimo tego branży kolejowej zależy na jak najszybszym wznowieniu działalności w pełnym zakresie, aby w dalszym ciągu dostarczać usługi swoim odbiorcom, czyli pasażerom i klientom instytucjonalnym, publicznym oraz gestorom ładunków.

– W naszej opinii będzie to kluczowe przy wychodzeniu ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa. W ostatnim czasie przekazaliśmy przedstawicielom Unii Europejskiej szereg pomysłów, projektów inicjatyw i wskazań, które pomogą napędzić gospodarkę i wyjść z kryzysu, m.in. poprzez inwestycje w sektor kolei. Mamy nadzieję, że znajdą one odbicie w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 oraz w przygotowywanym przez Komisję Europejską unijnym planie odbudowy gospodarczej – podkreśla Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. oraz członek zarządu CER.

 

Podpisani pod listem przedstawiciele CER wyrazili również nadzieje, że w przygotowywanych dokumentach zostanie doceniona niezwykle ważna rola kolei w odbudowie gospodarki europejskiej – nie tylko w zakresie przywrócenia mobilności społecznej. Ważnym aspektem będzie również przekazanie środków finansowych przez Unię Europejską przeznaczonych na inwestycje kolejowe. Zdaniem sygnatariuszy listu przyczynią się one do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, stworzenia nowych miejsc pracy, ale również do zwiększenia konkurencyjności kolei w stosunku do innych środków transportu. To z kolei będzie miało przełożenie na redukcję kosztów środowiskowych, a także przyczyni się do rozwoju ekologicznego środka transportu, jakim jest transport kolejowy. Takie działania są zgodne z założeniami polityki i celami Unii Europejskiej, w ramach której to właśnie kolej powinna stanowić kluczowy element systemu zrównoważonego transportu.

Pod listem skierowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej podpisali się prezesi spółek kolejowych państw członkowskich wchodzący w skład kierownictwa CER, w tym m.in. prezes zarządu PKP S.A. Sama Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej liczy ponad 70 firm kolejowych i jest największą europejską organizacja kolejową.

Dodaj komentarz