MPK Wrocław odsłoni w zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Surowcowi. Jego imieniem nazwana zostanie także sala konferencyjna Zajezdni. Uroczystości odbędą się w piątek 28 sierpnia. Tego dnia też podpisana zostanie deklaracja w imię której NSZZ Solidarność, MPK i zarząd firmy zobowiążą się do wspólnych działań i poszanowania podmiotowej roli pracowników.
Odsłonięcie tablicy związane będzie z obchodami 40. rocznicy Strajków Sierpniowych. Tomasz Surowiec 26 sierpnia 1980 r. najpierw odczytał 21 postulatów Solidarności, a potem zablokował swoim autobusem wjazd na teren zajezdni przy Grabiszyńskiej.
– Tak zaczęły się strajki solidarnościowe Wrocławia z Wybrzeżem – przypomina Tomasz Sikora, rzecznik prasowy MPK Wrocław. – Potem był skarbnikiem strajkowym, a następnie wziął udział w słynnej akcji „80 milionów”, gdy maluchem przewieziono związkowe oszczędności do kardynała Gulbinowicza i tym samym uratowano zasoby finansowe na podziemną działalność na całe lata 80. Surowiec był aktywnym opozycjonistą wrocławskim do upadku komuny. Mówi się o nim: „ten, który zatrzymał Wrocław”.
W piątek podpisana zostanie także deklaracja w imię której NSZZ Solidarność MPK i zarząd firmy zobowiążą się do wspólnych działań i poszanowania podmiotowej roli pracowników. Jak informuje w przeddzień wydarzenia Tomasz Sikora, przedstawiciel załogi wejdzie w skład Rady Nadzorczej, a spółka w trudnych pandemicznych czasach zadeklaruje brak zwolnień kierowców i motorniczych.
– Jest jeszcze parę punktów w tej deklaracji pokazujących, że ideały Sierpnia 1980 są wciąż żywe i nośne – dodaje rzecznik przewoźnika.
MPK to największa wrocławska spółka miejska, licząca obecnie 2600 pracowników.