Rosjanie masowo kradną ukraińskie zboże, w tym kukurydzę. Transportują je pociągami m.in. na okupowany Krym. Według informacji ukraińskiego wiceministra wolnictwa Tarasa Wysockiego, agresor próbował sprzedać plony Egiptowi i Libanowi. Kraje nie zgodziły się na zakup. Ostatnio zaś Rosjanie wykorzystali pociąg i prom, by przetransportować kukurydzę do Syrii.
Ukraina w sezonie 2021/22 była kluczowym eksporterem produktów rolnych, w tym głównie kukurydzy. W tym sezonie światowa produkcja zbóż (pszenicy, jęczmienia i kukurydzy) prognozowana była na 2,1 mln ton – poinformował szef działu projektów biznesowych APK-Inform Andriy Kupchenko podczas seminarium internetowego SEED FORUM-2022.
Przed wybuchem wojny w Ukrainie eksport kukurydzy z kraju w tym sezonie szacowało się na poziomie 34 mln ton. To o 10 mln ton więcej, niż w sezonie 2021/22.
Obecnie jednak tradycyjny szlak eksportu produktów rolnych przez Porty Morza Czarnego blokowany jest przez Rosjan. W środę 8 czerwca wojska rosyjskie wysłały pierwszy pociąg z ziarnem do okupowanego Krymu. Ukraiński rząd mówi wprost o licznych kradzieżach ziarna.
– Skradziono blisko pół miliona ton zbóż – powiedział Tatar Wysocki w państwowej telewizji.
Podkreślił także, że ukraiński rząd posiada dowody, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach, w obwodach: chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim.
Dotychczas informacje o kradzieży były „informacjami nieoficjalnymi”.
Ukraina ostrzega
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak przestrzegł wszystkich, którzy wspierają kradzież zboża.
– Każdy marynarz, który uczestniczy w całym procederze, zostanie zidentyfikowany i umieszczony na międzynarodowej liście poszukiwanych. Interpol będzie czekał na szabrowników z nakazem aresztowania w każdym porcie świata.
?? продовжує вивозити в Сирію криваве ?? зерно. Кожен моряк, який бере участь у ?? схемі та допомагає реалізовувати майно, набуте злочинним шляхом, буде ідентифікований і поданий у міжнародний розшук. У кожному порту світу на мародерів чекатиме Інтерпол з ордером на арешт.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) May 30, 2022
Do sytuacji odniosły się także władze Rosji, które przedstawiają wywóz ziarna jako działanie mające zapobiec głodowi na świecie.
Głód na świecie
Brak dostępu do ukraińskich plonów to ogromny problem dla kilkudziesięciu mln mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu. Import pszenicy z Ukrainy (m.in. do Gambii, Libanu, Mołdawii czy Tunezji) stanowił ponad 40 proc. całkowitego importu tego zboża.
Obecnie w ukraińskich silosach znajduje się ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed wybuchem wojny (24.02) nasz wschodni sąsiad eksportował ok. 5 mln ton zbóż miesięcznie.