Przewozy towarowe Wydarzenia

Pierwszy pociąg z kukurydzą dotarł z Ukrainy do Kołobrzegu

Do Portu Morskiego w Kołobrzegu dotarł pierwszy pociąg towarowy, który dostarczył ziarno kukurydzy pochodzące z Ukrainy. Skład zatrzymał się nad Bałtykiem wczesnym rankiem 6 kwietnia.

Do Portu Morskiego w Kołobrzegu dotarł pierwszy pociąg z produktami rolnymi z Ukrainy (fot. Port Morski Kołobrzeg)
Do Portu Morskiego w Kołobrzegu dotarł pierwszy pociąg z produktami rolnymi z Ukrainy (fot. Port Morski Kołobrzeg)

To jeden z dwóch składów, które przyjadą do portu morskiego w kwietniu. Drugi pociąg dotrzeć ma do Kołobrzegu w okolicach 13-14 kwietnia. Jak informuje Port Morski w Kołobrzegu, łączna ilość przewiezionego ładunku wyniesie 5 ton.

Po 19 kwietnia ukraińska kukurydza zostanie przetransportowana drogą morską do portu w Rotterdamie.

– Cała procedura transportu ładunku kukurydzy przez port w Kołobrzegu ma na razie charakter pilotażowy – informuje Port Morski. – Niemniej jednak mamy nadzieję, że ten rodzaj ładunku zagości w naszym porcie na stałe.

 

We wtorek 5 kwietnia pisaliśmy o stworzeniu między Polską a Ukrainą specjalnych szlaków handlowych, które ułatwią transport produktów rolnych. Z takim pomysłem wyszła Komisja Europejska.

Wojna w Ukrainie a kryzys żywnościowy

Tradycyjny szlak eksportu produktów rolnych przez porty Morza Czarnego jest blokowany przez Rosjan. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa, Ukraina potrzebuje „zielonych korytarzy”. Pomoc w ich utworzeniu oferuje Komisja Europejska.

– Rozmawiałem o tym z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Zrobimy wszystko, by wesprzeć Ukrainę – mówił Wojciechowski.

 

Udział ukraińskiego zboża w światowym rynku wynosi 11 proc. Udział oleju słonecznikowego to zaś 55 proc. Jeżeli chodzi o bochenki chleba – co dziesiąty wypiekany jest z ukraińskiego ziarna.

Na przełomie lutego i marca na problem z transportem zbóż, a także żywności zwróciła uwagę Ukrzaliznytsia.

Wojna z Ukrainą grozi światu niedoborami żywności – apeluje Ukrzaliznytsia. – Aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu i uratować ukraiński eksport, ukraińskie koleje JSC są gotowe do pilnego zorganizowania dostaw produktów rolnych koleją.

 

Przywrócenie eksportu zboża z Ukrainy jest dla europejskiej gospodarki niezwykle ważne. Może to zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Dodaj komentarz