global Przewozy towarowe Wydarzenia

KE pomoże w transporcie produktów rolnych z Ukrainy?

Pomiędzy Polską a Ukrainą powstaną specjalne szlaki handlowe, które ułatwią transport produktów rolnych i zwierząt. Pomysł ten wyszedł z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Czy Komisja Europejska pomoże transportować zboże z Ukrainy? (Fot. Pixabay)
Czy Komisja Europejska pomoże transportować zboże z Ukrainy? (Fot. Pixabay)

Tradycyjny szlak eksportu produktów rolnych przez porty Morza Czarnego jest blokowany przez Rosjan. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa, Ukraina potrzebuje „zielonych korytarzy”. Pomoc w ich utworzeniu oferuje Komisja Europejska.

– Rozmawiałem o tym z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Zrobimy wszystko, by wesprzeć Ukrainę – mówił Wojciechowski.

 

Udział ukraińskiego zboża w światowym rynku wynosi 11 proc. Udział oleju słonecznikowego to 55 proc. Jeżeli chodzi o bochenki chleba – co dziesiąty wypiekany jest z ukraińskiego ziarna.

Na przełomie lutego i marca na problem z transportem zbóż i żywności zwróciła uwagę Ukrzaliznytsia.

Wojna z Ukrainą grozi światu niedoborami żywności – apeluje Ukrzaliznytsia. – Aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu i uratować ukraiński eksport, ukraińskie koleje JSC są gotowe do pilnego zorganizowania dostaw produktów rolnych koleją.

 

Przywrócenie transportu produktów rolnych z Ukrainy jest dla europejskiej gospodarki niezwykle ważne. Może to zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Dodaj komentarz