Raport z Polski Wydarzenia

PLK SA wspiera historyczne ekspozycje i szkolenie saperów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują muzeom, samorządom, stowarzyszeniom promującym kolej nieużywane elementy toru i urządzenia. Kolejne materiały zapewnią organizację wystawy w Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej k. Grodziska Mazowieckiego. Saperzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystują elementy starego toru podczas szkoleń.

Fot. ppor. Daniel Wos / PKP PLK)
Fot. ppor. Daniel Wos / PKP PLK)

Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej k. Grodziska Mazowieckiego rozbuduje “Skansen Mała Syberia”, poświęcony losom Polaków wywiezionych na Sybir. Na torach  przekazanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stanie wagon towarowy z okresu wywózek na Syberię. PLK S.A. przekazały muzeum 30 metrów toru z drewnianymi podkładami.

– Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przedmioty, które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej, stają się atrakcją i źródłem informacji nie tylko o historii kolei, ale także Polski. Przekazane elementy tory będą elementem wystawy, która przypomni historię Polaków skazanych na Syberię – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

PLK S.A. przekazały także do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej tory zdemontowane podczas modernizacji linii Warszawa WschodniaWarszawa Wawer. Nieużywane elementy są dobrym materiałem do szkoleń saperów. Żołnierze wykorzystują tory podczas zajęć na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

– Od lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają organizacje i instytucje, które pielęgnują i przypominają o historii kolei. To korzyści nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Cieszymy się także, że materiały niewykorzystywane na sieci kolejowej, mogą przysłużyć szkoleniu żołnierzy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PLK S.A. wspierają działania samorządów, muzeów, pasjonatów kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. Tylko w br. PLK S.A. przekazały m.in. do Powiatu Opolskiego w woj. lubelskim prawie 3,5 tysiąca podkładów oraz ponad 1800 m szyn. Materiał uzyskany podczas modernizacji linii koło Warszawy, będzie odpowiedni dla mniejszej kolei wąskotorowej. Szyny i elementy toru trafiły również do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości ponad 435 tys. zł pozwoli na utrzymanie przejezdności jednego z odcinków wąskotorowej trasy: BytomTarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, wykorzystywanego w ruchu turystycznym.

PLK przekazały Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Darowizna w postaci wózków motorowych WM-10L i WŻA-10L, a także wagonu osobowego typu 104 Af, przebudowanego na socjalny, trafiła do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Klub Żeglarski „Grot” w Wierzchlądzie otrzymał sześć słupów sieci trakcyjnej. Elementy służą do budowy pomostów dla jachtów na jeziorze Miedwie. PLK przekazały do Ostrołęki fragment mostu kolejowego z 1954 r. z linii nr 35 Ostrołęka – Szczytno. Obiekt po odrestaurowaniu będzie wyeksponowany w Ostrołęce.

Dodaj komentarz