Kontrolerzy Urzędu Transportu Kolejowego dbali o bezpieczne podróże pociągami w czasie ferii. Od 16 stycznia do 26 lutego sprawdzili funkcjonowanie 90 pociągów – niemal 550 pojazdów kolejowych. Teraz przyszedł czas na kolejną działania UTK, promujące bezpieczeństwo na kolei. 28 lutego na tory wyruszyła lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II.
W styczniu w podróż pociągiem wybrało się 29,61 mln osób. To niemal o 8 mln więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jak informuje UTK, to także najlepszy wynik za styczeń od 2012 r. Nad bezpieczeństwem milionów pasażerów dbali inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego.
W ciągu sześciu tygodni ferii skontrolowali 90 pociągów, łącznie 550 pojazdów kolejowych (wagonów, lokomotyw, zespołów trakcyjnych). Stwierdzili 162 nieprawidłowości.
– Liczba ta pokazuje, że mimo ciągłej poprawy bezpieczeństwa na kolei nasze kontrole są potrzebne. Na szczęście tylko w 12 przypadkach na ponad 150 wykrytych nieprawidłowości były one na tyle groźne, że trzeba było wszcząć postępowania w sprawie wyłączenia lub ograniczenia eksploatacji pojazdów kolejowych – wyniki działań UTK w trakcie ferii podsumował dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Kontrole i nieprawidłowości
Czego dotyczyły wykryte przez kontrolerów UTK nieprawidłowości?
- Sprawność drzwi bocznych – 11
- Gaśnice bez odpowiednich przeglądów – 4
- Komfort podróży, warunki sanitarne, informacja pasażerska – 115
W wyniku kontroli wszczęto postępowania dotyczące wyłączenia z eksploatacji 3 pojazdów i ograniczenia eksploatacji w 9 przypadkach.
Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę albo w trakcie jazdy pociągu. Inspektorzy sprawdzają elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. zestawy kołowe i hamulce, stan techniczny drzwi, kwalifikacje maszynistów i drużyny konduktorskiej. Dużą wagę przywiązują do elementów związanych z komfortem podróżowania i przestrzeganiem praw pasażerów. Sprawdzają czystość składu, toalety i ich wyposażenie, działanie ogrzewania oraz oświetlenia, informacji megafonowej i wizualnej oraz odpowiednie oznaczenie relacji pociągu. Zwracają również uwagę na frekwencję.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Prezes UTK nakazuje ich usunięcie i dokładną analizę, by nie powtarzały się w przyszłości. Może również w drodze decyzji stwierdzić naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, wyłączyć z eksploatacji pojazd kolejowy lub ograniczyć jego eksploatację. Jeśli naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie, to przewoźnikowi grozi do 5 tys. euro kary za każdy dzień opóźnienia.
Lokomotywa Kampanii Kolejowe ABC II
Od 28 lutego na polskich torach zobaczyć można lokomotywę w barwach Kampanii Kolejowe ABC II. Widnieje na niej nosorożec Rogatek i hasło: „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”. Jest to kolejne działanie promujące bezpieczeństwo w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego.
– O bezpieczeństwo kolei dbamy nie tylko poprzez kontrole taboru i infrastruktury kolejowej. Prowadzimy również działania edukacyjne i promujące zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach i w pociągu. Lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II to dodatkowy element wspierający edukację dzieci i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa na kolei – mówił dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.