PGE Energetyka Kolejowa przyznała 31 sierpnia br. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Certyfikat Zielonej Energii. Łódzki przewoźnik, wykorzystując w swojej działalności 12 168 MWh energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych tylko w 2023 r. uniknie emisji 10 343 ton CO2. Certyfikat z rąk prezesa Sylwestra Szczensnowicza odebrał prezes Janusz Malinowski.
PGE Energetyka Kolejowa jest inicjatorem programu Zielona Kolej®, którego celem jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Najbliższy kamień milowy to zapewnienie do 2030 r. 85% udziału energii odnawialnej w całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym przewoźnikiem pasażerskim, który dołączył do programu Zielona Kolej i od początku 2022 r. wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z OZE. Spółka sukcesywnie zwiększa jej udział w swojej działalności, który w 2023 r. będzie stanowił co najmniej 40 % miksu energetycznego.
– Działamy innowacyjnie, z troską o środowisko i komfort pasażerów, którzy coraz większą uwagę zwracają na ślad węglowy, jaki zostawia wybrany przez nich środek transportu. Dlatego od 2028 r. nasze pociągi będą zasilane wyłącznie energią z bezemisyjnych źródeł odnawialnych – informuje Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej.
O przyznaniu Certyfikatu mówił także prezes PGE Energetyka Kolejowa.
– Liczymy, że grono uczestników programu Zielona Kolej® będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy. Jestem przekonany, że przy wsparciu Grupy PGE, lidera transformacji energetycznej w Polsce, już w nieodległej przyszłości osiągniemy zerowy poziom emisji transportu kolejowego w naszym kraju – powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes PGE Energetyka Kolejowa.
***
PGE Energetyka Kolejowa
…to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Łączy kolej z systemem energetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
3 kwietnia 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa została częścią Grupy PGE. Po przejęciu łączna długość linii dystrybucyjnych w Grupie PGE to ok. 320 tys. km, łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)
… jest samorządowym przewoźnikiem kolejowym zapewniającym transport pasażerski na terenie województwa łódzkiego, a także mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego i świętokrzyskiego.