Pierwsza kobieta zdała egzamin na świadectwo maszynisty w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) – informuje Urząd Transportu Kolejowego. Według najnowszych danych, pierwszy etap egzaminu, czyli test na licencję maszynisty, zdały do tej pory 32 panie. W całej Polsce uprawnienia do prowadzenia pociągów posiada dziś 61 kobiet.
Egzamin, który zapisze się w historii CEMM zdała Wiktoria Dura. Maszynistka prowadzić będzie pociągi Kolei Wielkopolskich. W ubiegłym tygodniu pozytywnie zdała egzamin na świadectwo maszynisty.
– Pierwszym etapem jest zaliczenie testu – informuje UTK. – Kolejna część egzaminu teoretycznego to jazda na symulatorze. W trakcie tej części egzaminu kandydatka musiała prawidłowo zareagować w sytuacjach typowych i nietypowych. Ostatnim etapem była jazda pojazdem kolejowym. Także tu wynik był pozytywny i egzamin zakończył się sukcesem.
O funkcjonowaniu Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) mówi Prezes UTK.
– Jesteśmy już po kilku egzaminach na pierwsze świadectwo maszynisty w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Na tym etapie wykorzystujemy m.in. symulatory pojazdów kolejowych i pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne. Co ciekawe, z naszych statystyk wynika, że rośnie zainteresowanie zawodem maszynisty wśród kobiet, czyli takich egzaminów jaki odbył się w ubiegłym tygodniu możemy spodziewać się więcej – stwierdził dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Był to pierwszy egzamin na świadectwo maszynisty przeprowadzony w CEMM, który zdała kobieta. Wcześniej panie przystępowały do egzaminów na licencję maszynisty. Zdały 32 kandydatki – to 4,2 % wszystkich osób, które pozytywnie przeszły test na licencję. To pokazuje, że zawód maszynisty cieszy się co raz większym powodzeniem u pań. Na koniec 2023 r. licencję i świadectwo maszynisty posiadało 61 kobiet. Maszynistki stanowią 0,45% wszystkich maszynistów. Najwięcej – 26 kobiet pracuje w Polregio. W PKP Intercity zatrudnionych jest 10 pań, a w Kolejach Dolnośląskich 5.