Zakończyła się przebudowa ponad stuletniego dworca w Celestynowie w województwie mazowieckim. Inwestycja zrealizowana została z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej koszt to 10 mln zł brutto.
Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego w 2023 roku stacja w Celestynowie obsługiwała średnio 1750 pasażerów na dobę i zatrzymywało się na niej średnio 55 pociągów dziennie. Dzięki modernizacji, objęty ochroną konserwatora zabytków dworzec, nie tylko odzyskał swoje dawne piękno, ale został także dostosowany do potrzeb coraz większej liczby pasażerów.
Stacja w Celestynowie znajduje się na historycznej linii Kolei Nadwiślańskiej z Warszawy Wschodniej do Dorohuska (linia kolejowa nr 7). Stacja istnieje co najmniej od 1879 roku (początkowo jako przystanek osobowy i mijanka), ale nie wiadomo, jak dokładnie wyglądał wówczas dworzec. W 1893 roku pisano w prasie, że „prowadzone są obecnie roboty przy gruntownej przeróbce i powiększeniu dworca stacyjnego”. Co ciekawe, podobne dworce zachowały się też do dziś w Klementowicach, Gołębiu i Życzynie.
Odpowiadając na potrzeby mieszkańców i pasażerów, PKP połączyło nowoczesne elementy wyposażenia dworca i poczekalni, przy zachowaniu historycznych detali zabytkowego obiektu. Zbudowany prawie w całości z drewna budynek przeszedł kompleksową renowację elewacji wraz z detalami architektonicznymi. Odtworzona na wzór historycznej została stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zyskał także nowe poszycie dachowe, a na elewacji pojawiły się napisy z nazwą dworca oraz okrągłe zegary – jeden od strony zabudowań, drugi od strony peronów. Ciekawostką jest także zrekonstruowanie szyldów przy drzwiach.
Obsługa podróżnych odbywa się w holu dworca, który jednocześnie pełni funkcję poczekalni. Zdecydowano się na odtworzenie oryginalnych płytek na posadzce tworzących geometryczny wzór, a także drewnianej boazerii na ścianach. Wyeliminowane zostały również bariery architektoniczne oraz wprowadzono ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych, takich jak pompa ciepła czy systemy inteligentnego zarządzania budynkiem obiekt stał się bardziej niskoemisyjny i energooszczędny. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w budynku zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Zmieniło się także bezpośrednie otoczenie dworca. Powstały nowe nawierzchnie i wiata rowerowa oraz wytyczono miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, uporządkowana została także zieleń i zamontowane zostały nowe elementy małej architektury miejskiej.
Inwestorem przebudowy dworca w Celestynowie są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową wykonała pracownia MERITUM PROJEKT Marek Myrcik, a wykonawcą prac budowlanych była firma Heli Factor sp. z o. o. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.