Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego wystosowali apel w sprawie planowanych ograniczeń działalności i grupowych zwolnień pracowników w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.
Na terenie województwa małopolskiego funkcjonuje kilka zakładów naprawczych PKP Cargo, m.in.: w Stróżach, Tarnowie i Nowym Sączu. To właśnie one są miejscem pracy dla setek osób. Zgodnie z planami PKP Cargo w restrukturyzacji, w niedługim czasie pracę stracić może około 200 osób. To zaś, jak podkreślają Radni, pociągnie za sobą zwolnienia w innych przedsiębiorstwach, współpracujących ze spółką PKP w Małopolsce.
– Z uwagi na poważne zagrożenia społeczne i gospodarcze wynikające z planowanych ograniczeń działalności i grupowych zwolnień pracowników zakładów naprawczych PKP CARGO S.A., Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o ponowne rozważenie planowanych działań PKP CARGO S.A. na terenie województwa małopolskiego i o odstąpienie od decyzji o likwidacji zakładów – czytamy w oficjalnym dokumencie. – To pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla gospodarki regionu i zachować miejsca pracy
W posiedzeniu Rady Sejmiku Województwa Małopolskiego udział wziął przedstawiciel spółki PKP Cargo w restrukturyzacji.
Apel Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie planowanych ograniczeń działalności i grupowych zwolnień pracowników w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
PKP CARGO S.A. jest ważnym pracodawcą na terenie województwa małopolskiego. Zakłady naprawcze PKP CARGO S.A. zlokalizowane są w miastach i miejscowościach Małopolski (Stróże, Tarnów, Nowy Sącz), w których struktura rynku pracy powinna być przedmiotem szczególnej troski władz publicznych. Planowana likwidacja tych zakładów doprowadzi do utraty podstawowego źródła utrzymania około 200 pracowników. Ponadto sytuacja ta spowoduje kolejne zwolnienia w przedsiębiorstwach, które współpracują z PKP CARGO S.A. na tym terenie.
Lokalizacja zakładów naprawczych PKP CARGO S.A. w województwie małopolskim, tj. regionie kluczowym zarówno z punktu widzenia transportu z Ukrainy, jak i do Ukrainy, będzie bardzo ważna w przypadku zakończenia wojny za naszą wschodnią granicą. Zwiększony ruch towarowy związany z odbudową kraju wpływać będzie na wzrost potrzeb w zakresie napraw lokomotyw i wagonów niezbędnych do wykonywania przewozów. Sprawne i szybkie ich realizowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla interesu i bezpieczeństwa państwa, dlatego ograniczenie działalności zakładów naprawczych PKP CARGO S.A. w naszym regionie jest decyzją niezrozumiałą.
Z uwagi na poważne zagrożenia społeczne i gospodarcze wynikające z planowanych ograniczeń działalności i grupowych zwolnień pracowników zakładów naprawczych PKP CARGO S.A., Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o ponowne rozważenie planowanych działań PKP CARGO S.A. na terenie województwa małopolskiego i o odstąpienie od decyzji o likwidacji zakładów. To pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla gospodarki regionu i zachować miejsca pracy.