Tabor Wydarzenia

Alstom dostarczy norweskim kolejom do 200 pociągów

Nowy Rok świetnie zaczął się dla firmy Alstom, międzynarodowego koncernu obsługującego sektor usług transportowych o niskiej emisyjności. 11 stycznia przedsiębiorstwo podpisało przełomowy kontrakt na dostarczenie do 200 pociągów regionalnych Coradia Nordic. Stroną zamawiającą jest norweska, państwowa spółka kolejowa Norske Tog AS.

Fot. Alstom
Fot. Alstom

Szacuje się, że to jak do tej pory największe przedsięwzięcie kolejowe w Norwegii, którego wartość wynosi ponad 1,8 miliarda euro. Pierwsza transza kontraktu przewiduje dostarczenie przez Alstom trzydziestu nowych składów, które będą wykorzystane do obsługi linii Østfold. Ten etap realizacji umowy wart jest około 380 milionów euro.

Alstom zajmie się dostawą pociągów „Class 77” należących do wspomnianej, nowoczesnej linii regionalnej. Wykonawca prac dostosuje projekt do warunków infrastrukturalnych norweskiej sieci kolejowej, i przyjęto już dla niej nazwę Coradia Nordic. Jej dużą zaletą jest możliwość jazdy z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Pojedynczy skład będzie zestawiony z sześciu wagonów jednopokładowych, z miejscami dla 799 pasażerów łącznie. Zgodnie z zapowiedziami, pojazdy Alstom będą od razu wyposażone w system ETCS (najnowsza, druga wersja). Pierwsze pojazdy szynowe zakontraktowane w umowie powinny być dostarczane od 2025 roku.