Wywiady

Andrzej Olszewski: Kolej się zmienia

Pomimo pandemii nie trzeba się chyba obawiać, że pandemia wyhamowała planowane inwestycje?

Do tej pory nie przerwano żadnego z realizowanych na kolei dużych programów inwestycyjnych. Co więcej, w tym roku pojawiły się nowe, np. rządowy program Kolej Plus, który będzie kolejnym narzędziem walki z wykluczeniem komunikacyjnym i – przy zaangażowaniu samorządów – przyczyni się do eliminacji „białych plam” na transportowej mapie kraju.
Dla pasażerów kolej zmienia się z dnia na dzień – najbardziej widoczne to jest w zmianach taborowych, ale też na dworcach i stacjach. Jak Pan oceni realizację Programu Dworcowego?


Dworce są swego rodzaju „bramami” do miast, wizytówkami większych miast i małych miasteczek

Dworce są swego rodzaju „bramami” do miast, wizytówkami większych miast i małych miasteczek. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych (lata 2016-2023), o wartości ponad 2 mld złotych brutto, PKP oddały już 20 dworców kolejowych. W tym roku było to łącznie 6 obiektów – pięć wybudowanych od podstaw nowoczesnych dworców systemowych oraz piękny, XIX-wieczny zabytkowy dworzec w Białymstoku, który przeszedł kompleksową modernizację. Warto podkreślić, że wiosną nie zostały przerwane prace na żadnej budowie i mam nadzieję, że nasi wykonawcy, mimo pewnych trudności, będą prowadzili prace. Jeszcze w tym roku planujemy zakończenie modernizacji kolejnych dworców. Można powiedzieć, że program wkracza w decydującą fazę, gdyż większość inwestycji jest dziś na etapie robót budowlanych bądź tez projektowania.

Ten rok zapowiada się bardzo pracowicie. Czy ma Pan jakieś ciche marzenia związane z polską koleją w najbliższym czasie?

Podobnie jak wszyscy mam nadzieję, że pandemia się zakończy i świat powróci na właściwe tory. Uważam, że uda się w całości zrealizować trwające obecnie programy inwestycyjne Grupy PKP, ale liczę również, że będziemy mogli rozpocząć nowe przedsięwzięcia, w nowej perspektywie finansowej. Poszczególne spółki mają już przygotowane kolejne, równie ambitne plany, zatem trzymajmy kciuki, aby zyskały one źródła finansowania.

Dodaj komentarz