Wydarzenia

Bocznica kolejowa w Pastuchowie tłem dla nowej produkcji TVP [ZDJĘCIA]

Fot. Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej / Facebook

Przy bocznicy kolejowej w Pastuchowie rozpoczęły się zdjęcia do historycznego serialu TVP „Dom pod Dwoma Orłami”. Na potrzeby produkcji powstał tymczasowy budynek stacji z peronem.

Reżyserem serialu jest Waldemar Krzystek, twórca m.in. „Małej Moskwy”. Zdjęcia ruszyły w 2019 r. i powstają m.in. w stolicy Dolnego Śląska i w Wałbrzychu. Filmowcy pojawili się także w muzeum w Jaworzynie Śląskiej oraz przy bocznicy kolejowej w Pastuchowie. Tam powstała także prowizoryczna stacja kolejowa.

Na potrzeby produkcji wykorzystano jaworzyński parowóz TKt48-18.

„Dom pod Dwoma Orłami”:

Fabuła serialu będzie się koncentrować na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu.
Opowieść rozpoczyna się latem 1997 roku, tuż przed nadejściem słynnej 12-metrowej fali powodziowej zalewającej Wrocław. – Mieszkańcy „Domu pod Dwoma Orłami” to babcia Zofia Szablewska, pełna energii, ciepła i humoru kobieta, jej córka Helena, chłodna perfekcjonistka oraz powracająca z narzeczonym ze stypendium w USA Marianna, ukochana wnuczka Zofii. Dramat rodziny rozpoczyna się, kiedy fala powodziowa zalewa dom, zaś babcia Zofia w tym samym momencie trafia do szpitalu z powodu udaru. Niefortunny zbieg okoliczności doprowadza do odkrycia przez Mariannę poniemieckich śladów w zniszczonym przez żywioł domu, dzięki którym odnajduje pamiętnik pierwszej właścicielki „Domu pod Dwoma Orłami”, Lisy Weber. Poznanie przez Mariannę historii zapisanej na kartach przenosi akcję serialu do roku 1918. Widzowie w kolejnych odcinkach poznają życie ówczesnych mieszkańców kamienicy i ich sąsiadów.

Filmpolski.pl

 

W serialu występują m.in.: Andrzej Seweryn, Artur Żmijewski, Jan Frycz i Karolina Gruszka.

Produkcja wyemitowana zostanie wiosną 2021 r.

Dodaj komentarz