Istotnym elementem dla rozwoju polskiej gospodarki, w kontekście budowy CPK, jest – zdaniem Czesława Warsewicza – budowa przy megalotnisku multimodalnego terminalu przeładunkowego.
O zmianie jakości podróżowania mówił Krzysztof Golubiewski, Członek Zarządu PKP S.A.
– CPK oznacza dla podróży zmianę jakościową – podkreśla. – Dzięki inwestycji powstaną koleje dużych prędkości. Z tym wszystkim związany jest zakup nowego taboru. Obecnie Polska dysponuje 20 sztukami pociągów Pendolino, w planach jest zakup kolejnych 23 sztuk szybkich składów. To jednak nie koniec. Inwestycje kolejowe wymuszą na Polsce zamówienie kolejnych 120-140 sztuk nowych, szybkich pociągów. Rozmowy w tej sprawie są już prowadzone.
Mimo że pierwsze łopaty na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego wbite zostaną w 2023 roku, już teraz część prac budowlano-modernizacyjnych infrastruktury kolejowej realizowana jest z uwzględnieniem funkcjonowanie lotniska. Tak jest w przypadku prac na stacji Warszawa Zachodnia, gdzie powstaje specjalny peron, który obsługiwać będzie połączenia kolejowe z lotniskiem.
Goście panelu dyskusyjnego debatowali także nad możliwymi zagrożeniami, które pojawią się w trakcie budowy i funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Większych zagrożeń nie widzimy – kontynuuje Krzysztof Golubiewski.
Jego wypowiedź uzupełnia Marcin Horała.
– Dobrą analogią dla Centralnego Portu Komunikacyjnego jest przedłużacz, do którego wpięte są inne kable. Tak funkcjonować będzie CPK, stanie się portem głównym, który służyć będzie innym – także tym regionalnym. Pracujemy na wspólne dobro, nie możemy mówić więc o zagrożeniach, czy jakimkolwiek szkodzeniu mniejszym lotniskom.
Z analiz, którymi dysponują realizatorzy projektu CPK wynika, że porty regionalne, takie jak małopolski czy trójmiejski, będą rosły w siłę.
– Miasto, które nie ma połączenia kolejowego traci – likwidowane są miejsca pracy, wyjeżdża młodzież – mówią zgodnie rozmówcy. – System komunikacji musi powstać, aby rozwijać miasto, kraj gospodarczo. Budowa CPK absolutnie zmieni geografię naszego państwa.