Tramwaje

Bydgoszcz rozwija sieci tramwajowe z unijnym wsparciem

Bydgoszcz rozwija sieci tramwajowe z unijnym wsparciem. Tylko na realizację torowisk na górnym tarasie miasta samorząd pozyskał ponad 218 mln zł. Kolejne europejskie środki trafiły do innych zadań, związanych z rozwojem miejskiego transportu szynowego.

Fot. bydgoszcz.pl

W niedzielę 6 grudnia nowym torowiskiem na ul. Kujawskiej przejechał pierwszy tramwaj. Bydgoszczanie już mogą korzystać z regularnych kursów z górnego tarasu do centrum miasta. W ramach inwestycji zmodernizowano także drogi, ronda, chodniki oraz drogę dla rowerzystów.

Wartość całego projektu, który w pierwszym etapie objął także rozbudowę  węzła Szarych Szeregów i zakup 15 nowoczesnych tramwajów to blisko 363 mln złotych. Dofinansowanie UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) to ponad 218 mln zł.

  •  121,1 mln zł kosztowały niskopodłogowe tramwaje
  •   67,3 mln zł pochłonęła modernizacja i rozbudowa węzła Szarych Szeregów
  •   174,3 mln zł to szacowany obecnie koszt prac budowlanych na Kujawskiej

Pierwsze tramwaje pojechały ul. Kujawską w Bydgoszczy

Środki unijne na lata 2014 – 2020 miasto wykorzysta także do sfinansowania prac związanych m.in. z budową nowego mostu tramwajowego i torowiska wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego. W zakres zadania wchodzi także modernizacja węzła u zbiegu ulic Toruńskiej i Spokojnej oraz torowiska wzdłuż ulicy Spokojnej i W. Bełzy. Obecnie trwa przetarg na prace budowlane.

Czytaj dalej >