global Tabor

CARGOUNIT przekazuje lokomotywy do Niemiec i Rumunii

Spółka CARGOUNIT odebrała kolejne lokomotywy Vectron i zamówiła dodatkowe pojazdy od Siemensa. Po realizacji projektu firma będzie mieć w swojej flocie aż 44 pojazdy producenta, będą największym odbiorcą tego typu pojazdów w Polsce.

Nowoczesne lokomotywy wielosystemowe Vectron i Smartron to klucz do realizacji różnorodnych zadań przewozowych w całej Europie i intensywnego rozwoju także w segmencie intermodalnym. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Podstawowym założeniem przy ich konstrukcji była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

Nowy klient w Niemczech

Z końcem listopada 2023 r. firma CARGOUNIT odebrała i przekazała kolejne dwie lokomotywy Vectron MS od Siemens Mobility. Pojazdy będą jeździć w barwach Helrom, niemieckiej firmy zajmującej się transportem kolejowym i technologią. Helrom wykorzystuje opatentowaną na całym świecie technologię w transporcie kolejowym i po raz pierwszy zapewnia elastyczny proces załadunku bez barier dla wszystkich naczep – bez kosztownych terminali załadunkowych, dźwigów lub naczep z dźwigiem. Helrom pomaga przemysłowi i handlowi detalicznemu stać się częścią rewolucji transportowej i znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z transportu.

– Dostawy nowoczesnych lokomotyw Vectron i Smartron wpisują się w naszą misję świadczenia kompleksowych usług wynajmu nowoczesnego taboru kolejowego na rzecz przewoźników w krajach Europy Środkowej i Centralnej. Wierzymy, że transport kolejowy jest najlepszą odpowiedzią na wyzwania jakie stoją na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Przekazanie dwóch elektrycznych lokomotyw wielosystemowych Vectron dla niemieckiej firmy Helrom, która wdraża z sukcesem innowacyjną technologię transportu naczep samochodów ciężarowych w Europie, to doskonały przykład w jaki sposób usługi wynajmu nowoczesnych lokomotyw, świadczone przez CARGOUNIT, mogą wspierać transformację w kierunku zeroemisyjnego transportu towarów. Helrom jest kolejnym zagranicznym klientem pozyskanym przez CARGOUNIT, firma poza Polską świadczy usługi wynajmu lokomotyw elektrycznych na rzecz klientów z Niemiec, Austrii, Czech, oraz Rumunii – powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

 

Odebrane dwie lokomotywy Vectron MS dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostały wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywy przeznaczone są do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Holandii, Rumunii oraz Bułgarii. Nowe pojazdy w barwach Helrom będą w pierwszej kolejności kursować między Dusseldorfem, a Wiedniem.

Nowe pojazdy na rynek rumuński

Jednocześnie firma CARGOUNIT zdecydowała się rozszerzyć park nowoczesnych elektrowozów i zakupić dwie lokomotywy Smartron dedykowane na rynek rumuński.

Dodaj komentarz